Jeanna Hogberg - Hesselhøj Down Town, FEI World Breeding Dressage Championships for Young Horses 2021, Foto FEI / Leanjo de Koster

Unghäst-VM – se alla tidigare vinnare och medaljörer!

Hittills har bara en svensk ryttare segrat i Unghäst-VM – Jeanna Högberg som vann 5-års förra året med Hesselhøj Down Town och som även var tvåa 2016 med Fiorucci HT. Två SWB-hästar har varit placerade – nämnde Fiorucci och Maistic som var trea med Minna Telde 1999. Två andra svenska ryttare som varit placerade i UVM är Stefan Jansson som var trea med Rubinrot (Old) 2002 och Jessica Lynn Thomas som var tvåa med Secret (DSP) 2019.

Vi tar en titt på vinnare och medaljörer från tidigare år!

Unghäst-VM drar igång idag – kolla in de svenska deltagarna > > >

2021 Verden

 

7-åringar
1. Andreas Helgstrand (DEN) & Jovian – KWPN (Apache x Tango)

Andreas Helgstrand – Jovian, FEI World Breeding Dressage Championships for Young Horses 2021, Foto FEI / Leanjo de Koster

2. Nanna Skodborg Merrald (DEN) & Blue Hors Touch of Olympic L – DWB (Don Olymbrio x Fidermark)

Nanna Skodborg Merrald – Blue Hors Touch of Olympic L, FEI World Breeding Dressage Championships for Young Horses 2021 Foto FEI / Leanjo de Koster

3. Anne-Mette Strandby Hansen (DEN) & Eternity 75 – WESTF (Escolar x Sir Donnerhall)

Anne-Mette Strandby Hansen – Eternity, FEI World Breeding Dressage Championships for Young Horses 2021, Foto FEI / Leanjo de Koster

 

6-åringar
1. Charlotte Fry (GBR) & Kjento – KWPN (Negro x Jazz)

Charlotte Fry – Kjento, World Champion six-years-old FEI World Breeding Dressage Championships for Young Horses 2021, Foto FEI / Leanjo de Koster

2. Manuel Dominguez Bernal & Escamillo – RHEIN (Escolar x Rohdiamant)

Manuel Dominquez Bernal – Escamillo, FEI World Breeding Dressage Championships for Young Horses 2021, Foto FEI / Leanjo de Koster

3. Beata Stemler & For Magic Equesta Frh – HANN (For Romance Old x A Jungle Prince)

Beata Stremler – For Magic Equesta, FEI World Breeding Dressage Championships for Young Horses 2021, Foto FEI / Leanjo de Koster

5-åringar
1. Jeanna Högberg (SWE) & Hesselhøj Down Town – DWB (Hesselhøj Donkey Boy x Blue Hors Zack)

Jeanna Hogberg – Hesselhøj Down Town, FEI World Breeding Dressage Championships for Young Horses 2021, Foto FEI / Leanjo de Koster

2. Eva Möller (GER) & Danciero 7 – HANN (Dancier x Fuechtels Floriscount)

Eva Möller and Danciero 7, FEI World Breeding Dressage Championships for Young Horses 2021, Foto FEI / Leanjo de Koster

3. Kirsten Brouwer (NED) & Lightning Star (Ferguson x De Niro)

Kirsten Brouwer – Lighting Star, FEI World Breeding Dressage Championships for Young Horses 2021, Foto FEI / Leanjo de Koster

 

2019 Ermelo

7-åringar
1. Severo Jurado Lopez (ESP) & d’Avie – Hann (Don Juan de Hus x Londonderry)
2. Jan Møller Christensen (DEN) & Hesselhoej Donkey Boy – DWB (Era Dancing Hit x Milan)
3. Isabel Freese (NOR) & Total Hope OLD – Oldbg (Totilas x Blue Hors Don Schufro)

Hesselhøj Donkey Boy med Jan Møller Christensen Foto: Kim C Lundin
Isabel Freese med 2016 års bruksprovsvinnare Total Hope 1307 (Old f-12 e Totilas-Don Schufro-Sandro Hit, uppf Christine Arns-Krogmann) Foto: Kim C Lundin

6-åringar
1. Frederic Wandres (GER) & Zucchero OLD – Oldbg (GLOCK’s Zonik N.O.P. x. Prince Thatch xx)
2. Andreas Helgstrand (DEN) & Revolution – Westf (Rocky Lee x Rouletto)
3. Andreas Helgstrand (DEN) & Zhaplin Langholt – DWB (GLOCK’s Zonik N.O.P. x Stedinger)

Zucchero och Fredric Wandres. Foto: Kim C Lundin

5-åringar
1. Andreas Helgstrand (DEN) & Jovian – KWPN (Apache x Tango)
2. Jessica Lynn Thomas (SWE) & Secret – DSP (Sezuan 2 x St.Moritz)
3. Andreas Helgstrand (DEN) & Queenparks Wendy – DWB (Sezuan 2 x Blue Hors Soprano)

Jovian Foto: Kim C Lundin

2018 Ermelo

7-åringar
1. Charlotte Fry (GBR) & Glamourdale – KWPN (Lord Leatherdale x Negro)
2. Adelinde Cornelissen (NED) & Governor-Str – KWPN (Totilas x Jazz)
3. Isabel Freese (NOR) & Fuersten-Look – Hann (Fuerstenball OLD x Londonderry)

Storslam för KWPN med Glamourdale och Governor på pallen, Fürsten-Look trea. Foto: Kim C Lundin

6-åringar
1. Severo Jurado Lopez (ESP) & d’Avie – Hann (Don Juan de Hus x Londonderry)
2. Laura Strobel (GER) & Villeneuve – Rhein (Vitalis x Dancier)
3. Dinja van Liere (NED) & Hermès – KWPN (Easy Game x Flemmingh)

Hermes tog bronsmedalj med Dinja van Liere i UVM 2018 – och i VM 2022. Foto: Kim C Lundin

5-åringar
1. Andreas Helgstrand (DEN) & Revolution – Westf (Rocky Lee x Rouletto)
2. Matthias Alexander Rath (GER) & Destacado – Hann (Desperados x Londonderry)
3. Eva Möller (GER) & Candy – Old (Sir Donnerhall x Fürst Heinrich)

2017 Ermelo

7-åringar
1. Severo Jesus Jurado Lopez (ESP) & Fiontini – DWB (Fassbinder x Romanovro)
2. Kirsten Brouwer (NED) & Sultan des Paluds – Hann (Soliman de Hus x De Niro)
3. Anne Troensegaard (DEN) & Kipling – Taf (Hofrat x Hohenstein E.H)

Fiontini och Severo. Fiontini tävlades senare av Patrik Kittel innan han nyligen såldes till USA. Foto: Wiegaarden Media

6-åringar
1. Anne-Kathrin Pohlmeier (GER) & Lordswood Dancing Diamond – Hann (Dancier x Wolkenstein II)
2. Adelinde Cornelissen (NED) & Governor-Str – KWPN (Totilas x Jazz)
3. Severo Jesus Jurado Lopez (ESP) & Quel Filou – Old (Quarterback x Stedinger)

5-åringar
1. Ann-Christin Wienkamp (GER) & Don Martillo – Hann (Don Juan De Hus x Benetton Dream)
2. Andreas Helgstrand (DEN) & Ferrari – Old (Faundation x Blue Hors Hotline)
3. Jan Møller Christensen (GER) & Hesselhoej Donkey Boy – DWB (Era Dancing Hit x Milan)

2016 Ermelo

7-åringar
1. Dorothee Schneider (GER) & Sezuan – DWB (Blue Hors Zack x Don Schufro)
2. Jeanna Hogberg (SWE) & Fiorucci HT – SWB (Florencio x Rubinrot)
3. Stefanie Wolf (GER) &- Saphira Royal – Rhein (San Amour x Monteverdi)

Jeanna Hogberg - Fiorucci.
Jeanna Högberg – Fiorucci var tvåa i UVM. Här vi Grand Prixseger i Norge. Jeanna Högberg är den svenska ryttare som har nått störst framgångar i Unghäst-VM. Foto Une Susrud

6-åringar
1. Severo Jesus Jurado Lopez (ESP) & Fiontini – DWB (Fassbinder x Romanov)
2. Kirsten Brouwer (NED) & Five Star – KWPN (Amazing Star x Jazz)
3. Ann-Christin Wienkamp (GER) & Sir Olli – Old (Sir Donnerhall x Florestan I)

5-åringar
1. Beatrice Buchwald (GER) & Victoria’s Secret – Rhein (Vitalis x Fidermark)
2. Sacha Schultz (LUX) & Quel Filou – Old (Quarterback x Stedinger)
3. Kim van der Velden (NED) & Guadeloupe-Beau – KWPN (Bordeaux x Vivaldi)

2015 Verden

Patrik Kittel och Sezuan.
Sezuan vann tre UVM under Dorothee Schneider och tränades senare av Patrik Kittel, som dock inte tävlade hingsten. I våras meddelades att hingsten kastrerats och i fortsättningen ska ridas av sin ägare.

6-åringar
1. Dorothee Schneider (GER) & Sezuan – DWB (Blue Hors Zack x Don Schufro)
2. Beatrice Buchwald (GER) & DSP Belantis – DSP (Benetton Dream x Expo’se)
3. Kirsten Brouwer (NED) & Eye Catcher – KWPN (Vivaldi x Partout)

5-åringar
1. Severo Jesus Jurado Lopez (ESP) & Fiontini – DWB (Fassbinder x Romanov Blue Hors)
2. Andreas Helgstrand (DEN) & Fiontina – DWB (Fassbinder x Romanov Blue Hors)
3. Vera Nass (GER) & Quantensprung – Hann (Quando Quando x Donnerhall)

2014 Verden

6-åringar
1. Kirsten Brouwer (NED) & Dancer Forever – KWPN (Vivaldi x Tango)
2. Stephanie Dearing (AUS) & Auheim’s Del Magico – Hann (Dimaggio x Feinbrand)
3. Gerdine Maree (NED) & Dream Boy – KWPN (Vivaldi x Ferro)

5-åringar
1. Dorothee Schneider (GER) & Sezuan – DWB (Blue Hors Zack x Don Schufro)
2. Ann-Christin Wienkamp (GER) met Samoura – Westf (San Amour x Ferragamo)
3. Kirsten Brouwer (NED) & Eye Catcher – KWPN (Vivaldi x Partout)

2013 Verden

6-åringar
1. Eva Moller (GER) & Sa Coeur – Old (Sir Donnerhall x Don Davidoff)
2. Helen Langehanenberg (GER) & Damon’s Delorange – Westf (Damon Hill x Rubin Royal)
3. Heiner Schiergen (GER) & Discovery – Old (Dimaggio x Classiker)

5-åringar
1. Lena Stegemann (GER) & Scara Boa – Hann (Scolari x Wolkenstein)
2. Andreas Helgstrand (DEN) & Floricello – Old (Florencio x Dormello)
3. Emmelie Scholtens (NED) & Dorado – KWPN (Krack C x Rousseau)

2012 Verden

Sir Donnerhall II OLD var trea i 6-åringarnas UVM  2012, här med Morgan Barbancon senare i karriären. Foto: Kim C Lundin

6-åringar
1. Michael George Eilberg (GBR) & Woodlander Farouche – Hann (Furst Heinrich x Dimaggio)
2. Emmelie Scholtens (NED) & Borencio – KWPN (Florencio x Lord Sinclair)
3. Thomas Sigtenbjerggaard (DEN) & Sir Donnerhall II – Old (Sandro Hit x Donnerhall)

5-åringar
1. Eva Moller (GER) & Sa Coeur – Old (Sir Donnerhall x Don Davidoff)
2. Ann-Christin Wienkamp (GER) & Revolverheld – Westf (Rockwell x Lanstreicher)
3. Dinja van Liere (NED) & Duval’s Capri Sonne Jr – KWPN (Rhodium x San Remo)

2011 Verden

6-åringar
1. Emmelie Scholtens (NED) & Astrix – KWPN (Obelisk x Olivi)
2. Uta Graf (GER) & Damon Jerome – Rhein (Damon Hill x Guy Laroche)
3. Dorothee Schneider (GER) & St. Emilion – Westf (Sandro Hit x Ehrenwort)

5-åringar
1. Michael George Eilberg (GBR) & Woodlander Farouche – Hann (Furst Heinrich x Dimaggio)
2. Helen Langehanenberg (GER) & Damon’s Devine – Westf (Damon Hill x Rubin Royal)
3. Emmelie Scholtens (NED) & Bretton Woods – KWPN (Johnson x De Niro)

2010 Verden

6-åringar
1. Andreas Helgstrand (DEN) & Una Donna Unique – DWB (Don Schufro x Falkland)
2. Eva Moller (GER) & Soliere – Hann (Sandro Hit x Donnerhall)
3. Eva Moller (GER) & Blickpunkt – Westf (Belissimo x Weltmeier)

5-åringar
1. Emmelie Scholtens (NED) & Astrix – KWPN (Obelisk x Olivi)
2. Claudia Ruscher (GER) & Lisaro van de Helle – Hann (Lissabon x
Matcho AA)
3. Claudia Ruscher (GER) & Schumacher – Westf (Stedinger x Weltmeier)

 

2009 Verden

6-åringar
1. Emmelie Scholtens (NED) & Westpoint – KWPN (Jazz x Michelangelo)
2. Dorothee Schneider (GER) & Floinero – Hann (Furst Heinrich x Jungle Prince)
3. Anna Sophie Fiebelkorn (GER) & Imperio – Trak (Connery x Balfour)

5-åringar
1. Andreas Helgstrand (DEN) & Honnerups Driver – DWB (Romanov Blue Hors x Don Schufro)
2. Andreas Helgstrand (DEN) & Una Donna Unique – DWB (Don Schufro x Falkland)
3. Eva Moller (GER) & Blickpunkt – Westf (Belissimo x Weltmeier)

 

2008 Verden

6-åringar
1. Jana Freund (GER) & Dramatic – Hann (Don Frederico x Weltmeier)
2. Dorthe Sjobeck Hoeck (DEN) & Polka Hit Nexen – DWB (Sandro Hit x Temple Wind xx)
3. Jessica Suss (GER) & Diamantenborse – Old (Diamond Hit x Rubinstein)

5-åringar
1. Nadine Plaster (GER) & Desperado – Old (Dressage Royal x Rouletto)
2. Anna Sophie Fiebelkorn (GER) & Imperio – Trak (Connery x Balfour xx)
3. Helen Langehanenberg (GER) & Silberaster – Old (Sandro Hit x Canaster)

2007 Verden

6-åringar
1. Miranda Rongen (NED) & Devereaux – Old (De Niro x Rohdiamant)
2. Hans Peter Minderhoud (NED) & Freebird Ucelli T – KWPN (Olivi x Gribaldi)
3. Patrick van der Meer (NED) & Uzzo – KWPN (Lancet x Indoctro)

5-åringar
1. Susan Pape (GER) & Cayenne W – Westf (Carabas x Bismarck)
2. Juliane Brunkhorst (GER) & Revanche de Rubin – Old (Rubin Royal x Landadel)
3. Jessica Michel (FRA) & Noble Dream – Old (Caprimond x Donnerhall)

2006 Verden

6-åringar
1. Ingrid Klimke (GER) & Damon Hill – Westf (Donnerhall x Rubinstein)
2. Sarah van Fessem (NED) & Hyperion’s Tanirma – KWPN (De Niro x Inspekteur)
3. Brigitte Wittig (GER) & Biagiotti W – Old (Breitling x Diego xx)

5-åringar
1. Patrick van der Meer (NED) & Uzzo – KWPN (Lancet x Indoctro)
2. Ulf Moller (GER) & Sir Donnerhall – Old (Sandro Hit x Donnerhall)
3. Susan Pape (GER) & San Remo – Old (Sandro Hit x Donnerhall)

2005 Verden

6-åringar
1. Hans Peter Minderhoud (NED) & Florencio – Westf (Florestan x Weltmeier)
2. Damian Hallam (GBR) & Spirit Freedom – Old (Sion x Figaro)
3. Carola Koppelman (GER) & Insterburg – Trak (Hohenstein x Giorgio Armani)

5-åringar
1. Helen Langehanenberg (GER) & Damon Hill – Westf (Donnerhall x Rubinstein)
2. Holga Finken (GER) & Donnerball – Old (Donnerhall x Alabaster)
3. Nadine Plaster (GER) & FBW Dejavy – Bad-Wu (Dacaprio x Glueckspilz)

Damon Hill – Helen Langehanenberg vann 5-årsklassen vid UVM 2005, året efter vann han 6-årsklassen med Ingrid Klimke. Senare fick han en karriär i den absoluta toppen med Helen Langehanenberg och ses här vid segern i världscupen i Neumünster 2014. Foto Karl-Heinz Freiler/FEI

2004 Verden

6-åringar
1. Katrin Burger (GER) & FBW French Kiss – Bad-Wu (Florestan I x Donnerhall)
2. Edward Gal (NED) & Magic Rodrigo – KWPN (Indorado x Stuyvesant xx)
3. Arnd Ebben (GER) & Fazzino – Westf (Florestan x Rivellino)

5-åringar
1. Hans Peter Minderhoud (NED) & Florencio – Westf (Florestan x Weltmeier)
2. Jana Freund (GER) & Lord Loxley – Rhein (Lord Sinclair x Weltmeier)
3. Ulf Moller (GER) & Amidou – Holst (Alcatraz x Langata Express)

2003 Verden

6-åringar
1. Kathrin Meyer zo Strohen (GER) & Poetin – Brand (Sandro Hit x Brentano)
2. Anky van Grunsven (NED) & Painted Black – KWPN (Gribaldi x Ferro)
3. Julia von Platen (GER) & Rose Noir – Old (Royal Angelo x Welt As)

5-åringar
1. Holga Finken (GER) & Furst Heinrich – Westf (Florestan I x Donnerhall)
2. Nicolette van Lierop (NED) & Hilltop Rousseau – KWPN (Ferro x Roemer)
3. Katrin Burger (GER) & FBW French Kiss – Bad-Wu (Florestan I x Donnerhall)

2002 Verden

6-åringar
1. Hans Peter Minderhoud (NED) & Rubels – Old (Rafurstinels x Amethist)
2. Holga Finken (GER) & Wanesco – Beier (Weltmeyer x Werther)
3. Sandra Deker (GER) & Dream a Little Dream – Old (Duntroon x Arratos xx)

5-åringar
1. Ulf Moller (GER) & Don Davidoff – Old (Don Gregory x Rubinstein 1)
2. Anja Engelbart (GER) & Diamond Hit – Old (Don Schufro x Ramno)
3. Stefan Jansson (SWE) & Rubinrot – Old (Rubinstein x Insider)

2001 Verden

6-åringar
1. Karin Rehbein (GER) & Cherie – Hann (Don Primero x Lanthan)
2. Fie Christine Skarsoe (DEN) & Munchhausen – Trakh (Hohenstein x Koenigstein)
3. Ulf Moller (GER) & Placido – Hann (Prestige Pilot x Watzmann)

5-åringar
1. Hans Peter Minderhoud (NED) & Rubels – Old (Rafurstinels x Amethist)
2. Holga Finken (GER) & Wanesco – Beier (Weltmeyer x Werther)
3. Holga Finken (GER) & Rossini Grande – Hann (Regazzo x Ehrensold)

2000 Arnhem

6-åringar
1. Michael Farwick (GER) & Laurentianer – Hann (Lauries Crusader x Grande)
2. Michael Thieme (GER) & D’Olympic – Old (Donnerhall x Cor de la Bryere)
3. Martina Hannover (GER) & Ratino – Old (Rubinstein x Schampus xx)

5-åringar
1. Suzanne Davies (GBR) & Keystone Dimaggio – Hann (Don Primero x World Cup I)
2. Marlies van Baalen (NED) & World Online Roman Nature – Westf (Rohdiamant x Ehrentusch)
3. Ulf Moller (GER) & Placido – Hann (Prestige x Watzmann)

1999 Arnhem

6-åringar
1. Ulf Möller (GER) & Sandro Hit – Old (Sandro Song x Ramino)
2. Susan Pape Draper (GER) & Del Piero – Hann (Donnerhall x Matcho)
3. Minna Telde (SWE) & Maistic – SWB (Kleber Margitte x Swift)

5-åringar
1. Brigitt van der Eyken (NED) & Roval Investment – KWPN (Investment x Uniek)
2. Anky van Grunsven (NED) & Ictenos – Trakh (Sir Chamberlain x ?)
3. Holga Finken (GER) & Wahajama Unicef – Hann (Warkant x Acapulco)

1997 Verden (test event)

6-åringar
1. Birgit Wellhausen Henscke (GER) & Renomee – Old (Rubinstein x Weltcup)
2. Sonja Gademan (NED) & Jup – KWPN (Democraat x Joost)
3. Kebie van der Heijden (NED) & Jester – KWPN (Wolfgang x Ulft)

5-åringar
1. Holga Finken (GER) & Duvalier – Hann (Davignon x Bolero)
2. Marianne Moetefindt (GER) & Rubins Ass – Old (Ribot x Diabas)
3. Birgitt van der Eyken (NED) & Kennedy – KWPN (Ferro x Saluut)

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.