Anna Blomgrens Quattro redo för träning
Det var i april som Anna Blomgrens vackra Grand Prix häst Tørveslettens Quattro råkade ut för en olycka och försvann från tävlingsarenan och alla VM-diskussioner. Nu kan de börja träna igen.
Landslagsryttaren Anna Blomgren hade stora förhoppningar på säsongen när stoet Tørveslettens Quattro skadade sin käke allvarligt, se bilder längre ner. Istället för Nations Cup starter och VM-förhoppningar blev det sårläkning och rehabilitering. Anna som numera är stationerad i Tysklands ridsportcentrum Warendorf har äntligen bättre besked.
– Veterinären tror Quattro blir helt återställd och käken helt normal men det har tagit längre än planlagt. Delvis för att hon också fick inflammation i ett ödem på baklåret som hon fick i samband med att hon bröt käken. Jag hoppas kunna sitta på henne i nästa vecka. Hon skrittar nu i hand tre gånger om dagen i skogen, meddelade Anna Blomgren till Ridenews för några dagar sedan.
– Jag har aldrig varit så glad för att bara kunna skritta en häst igen, sa Anna Blomgren.
Idag kunde äntligen Anna Blomgren sitta till häst på sin Quattro igen.
Uteritt i skogen, än så länge går det sakta.
Se bilder från Anna Blomgrens show på GHS i år
Gilla Sportbladet Ridsport på Facebook!
Ladda ner Ridenews app – för Android
Ladda ner Ridenews app – för iPhone
Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.