Bella Rose och Werth regerar i Stuttgart
Det blev tysk dominans i den tredje kvalomgången av dressyrens världscup. I eget majestät segrade stoet som stod överst på pallen i Stuttgart för fyra år sedan – Bella Rose.
Stuttgart German Masters världscupkval i Grand Prix kür dömdes av Hans-Christian Matthiesen, Henning Lehrmann, Christof Umbach, Evi Eisenhardt och vår svenska toppdomare Annette Fransen-Iacobaeus. Den tredje omgången innehöll 14 ekipage och enda svensk på plats för att plocka poäng var Tinne Vilhelmson Silfvén och Don Auriello.
Tinne och ”Anton” gjorde ett väldigt starkt och bra travprogram, harmoniskt och med fin schwung. I galoppdelen tappade de formen lite och Tinne jobbade för att få upp ”Anton ” under några moment. Deras mycket svåra och väl sammansatta kürprogram ”Good vibrations” med musik från the Beach boys gav god utdelning med 79,67 procent och till slut en sjätte plats med bra världscuppoäng.
Bella Rose och Isabell Werth gjorde ett absolut glänsande travprobram till Una bambino cara med flera 10:or i protokollet. I galoppen smög det sig in ett rejält fel.
– Hon blev lite spänd i galopparbetet coh jag kom efter min musik. Därför behövde jag driva på lite mer och det är orsaken till felet vi hade i tvåoran, sa Isabell Werth.
Det är fyra år sedan de tävlade i Stuttgart, det var deras sista tävling innan stoet skadade sig.
– Det var verkligt speciellt och atmosfären var unik. Arenan var helt full och många hästar var spända och lite spooky men Bella Rose var fantastiskt. Hon ville verkligen ge allt, hon var helt enkelt brilliant, sa Werth.
Daniel Bachmann Andersen på Blue Hors Zepter, en avkomma till hans VM-hingst Blue Hors Zack, red sin första världscupkür. Hur många debuterar på 81,190 procent? Inte många men det blev Septers resultat, totalt en fjärdeplats.



Hoppningen sänder Clipmyhorse gratis i litet format.
Resultatlista Grand Prix
Start- och resultatlistor Stuttgart
Topp-10 veteranen klättrar igen
Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.