dressyr knoppar nonsens

Guld och silver till Sverige i NM – ledning för juniorer och YR

Det blev guld för det svenska seniorlaget i Nordiska Mästerskapen i dressyr på Flyinge. De svenska junior- och young rider-lagen leder sina respektive klasser i NM-dressyren och U25-laget har tagit silver.

Guld Seniorer Lag – Emma Jönsson, Carl Hedin, Natalie Oldfors, Johanna Due Boje

Guld seniorer individuellt – Johanna Du Boje/Mazy Klövenhöj
Silver seniorer individuellt – Emma Jönsson/Gerion

Children individuellt
Guld – Tilda André Hokfelt/Hamiltons I Did It My Way
Silver – Juni Skobe Rosén/ Darthula VH
Brons – Mimi Ltzén/Zappa SV

Silver Ponny Kat 1 – Ebba Lindholm, Annie Spångberg, Ronja Kardos och Wilma Holmgren
Individuell fyra – Wilma Holmgren/Casino Royale K WE
Individuell sexa – Ellen Stymne/Tanzbar T

Silver U25 Lag – Cecilia Bergåkra, Victoria Karlsson, Evelina Söderström och Jennifer Lindvall

Brons U25 individuellt – Evelina Söderström/Cilantro

Young rider-laget och juniorlaget leder efter första dagen – Mary Sophie Haid Bondegaard vann den inledande klassen.

 

Söndagen den avgörs Nordiska Mästerskapen 2022 i dressyr, hoppning och paradressyr går 26 juni till 30 juni på Flyinge.

Start- och resultatlistor > > >

Alla de svenska deltagande ekipagen

CDI3*

Carl Hedin – Van der Veen
Emma Jönsson – Gerion
Jennie Larsson – Zircoon Spring Flower
Johanna DueBoje – Mazy Klövenhöj
Maria Eriksson – Mc Gordon
Natalie Oldfors – Mickey M

CDI U25

Cecilia Bergåkra – Izack
Evelina Söderström – Cilantro
Filippa Norrman – H.S Indigo
Jennifer Lindvall – Midt West Casino
Klara Svanberg – Bon Geste
Victoria Karlsson – Cum Laude SVU

CDIY

Blanca Bosson – Cardon M
Ellen Hedbys – Quentin SV
Hedda Thunberg – Diva
Linnéa Holmgren – QC Sir Dennis
Moa Uhlin – Roswell
Siri Ehrnrooth – Elverhöjs Olympia

CDIJ

Clara Bergvall – Corona
Emma Kåberg – Carla
Filippa Wallqvist – Fairy
Nellie Liljegren – Concannon
Mary-Sophie Haid Bondergaard – Adora Nightingale
Olga Fischer – Grevens Sa’Va

CDICh

Annie Walfridsson – Cosima
Juni Skobe Rosén – Darthula VH
Mimi Letzén – Zappa SV
Tilda André Hokfelt – Hamilton I did it My Way
Tilde Garmark – Atterupgaards Foxtrot

CDIP

Annie Spångberg – Twenty Two
Ebba Lindholm – Tequila Rose
Ellen Jakobsson – Duke of Diamond 2
Ellen Stymne – Tanzbär T
Ronja Kardos – Holly’s Cerwin
Wilma Holmgren – Casino Royale K

CDI Kat II Nationellt

Angelina Brink – Weber af Kongshöj
Cornelia Seaton – Angelo
Ebba Bånge – Runås Chakira
Hanna Järvinder – Reblochon MW
Milla Blomqvist – Daylight
Wilma Bornhager – Dusty

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.