Haid Bondergaard bästa svensk i dressyren
Charlotte Haid Bondergaard presterade 70,652 procent med Roberto des Frettes i fredagens grand prix-dressyr i Hickstead. Charlotte var därmed bästa svensk i klassen som vanns av fransmannen Pierre Volla med 72,674.
Per Sandgaard och Charmeur slutade på sjätte plats med procenten 70,370. För övriga svenskar blev det plats 13 och 14 i det 16 personer starka startfältet. Natalie Oldfors och Micky M fick 67 procent. Sofia Möller och Royalist slutade med 66,696 procent.
Strax bakom segrande Volla fick hemmanationen Storbritannien en andraplats genom Louise Ann Bell med Into The Blue på 71,674.
– Hon red bra och det var en av de bästa ritter jag sett henne göra, sa förbundskapten Bo Jenå om Charlotte efteråt till ridsportförbundets webbplats.
Sverige ligger just nu fyra i Nations cup. Leder gör Frankrike, följt av Storbritannien och sedan Portugal.
Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.