Två av tre svenska ekipage visar framhovarna idag och först ut är Dante Weltino och Therese Nilshagen Foto: KimC.nu by Ateni AB

[OS i Tokyo] Vilka lag går till Specialen, spana in favoriterna

Totalt åtta lag går vidare till Grand Prix Special på tisdag. Vilka lag är dina favoriter till pallplatserna? Se favorithästarna ”nakna” här.

Att de flesta av oss håller tummar och tår för våra svenska ekipage är nog ganska givet. Rent objektivt utifrån sportsliga kriterier finns det flera lag som rankas högre. De som kommer ut på topp är ännu oskrivet, dagens Grand Prix kommer att ge en god indikation om hur årets domarseptett dömer och värderar. De tillsammans med JSP Judges Supervisory Panel avgör hur länderna kommer att vara rangerade på söndag kväll.

Inför dagens första Grand Prix så kikar vi på de olika lagens hästar från gårdagens hästbesiktning.

Sverige

Therese NILSHAGEN / DANTE WELTINO OLD (Black/2007/Stallion/OLDBG/DANONE 4), visad av groom Sebastian Ulrich Photo: KimC.nu by Ateni AB
Juliette RAMEL / BURIEL K.H. (Dark Chestnut/2006/Gelding/KWPN/OSMIUM)
Photo: KimC.nu by Ateni AB
Antonia RAMEL BROTHER DE JEU (Black/2006/Gelding/KWPN/VOICE)
Photo: KimC.nu by Ateni AB

Storfavoriter – Tyskland

BELLA ROSE 2 (Chestnut/2004/Mare/WESTF/BELISSIMO) WERTH Isabell Photo: KimC.nu by Ateni AB
SHOWTIME FRH (Dark Bay/2006/Gelding/HANN/SANDRO HIT) SCHNEIDER Dorothee, Photo: KimC.nu by Ateni AB
TSF DALERA (Dark Bay/2007/Mare/TRAK/EASY GAME)  Jessica von BREDOW-WERNDL, Photo: KimC.nu by Ateni AB

Medaljkandidater

Storbritannien

GIO (Chestnut/2011/Gelding/KWPN/APACHE) DUJARDIN C Photo: KimC.nu by Ateni AB
EN VOGUE (Bay/2009/Gelding/KWPN/JAZZ) HESTER Carl Photo: KimC.nu by Ateni AB
EVERDALE (Black/2009/Stallion/KWPN/LORD LEATHERDALE) FRY Charlotte Photo: KimC.nu by Ateni AB

Nederländerna

TOTAL US (Black/2012/Stallion/HANN/TOTILAS) GAL Edward Photo: KimC.nu by Ateni AB
GO LEGEND (Black/2011/Gelding/KWPN/TOTILAS) van BAALEN M Photo: KimC.nu by Ateni AB
DREAM BOY (Black/2008/Stallion/KWPN/VIVALDI) MINDERHOUD HP Photo: KimC.nu by Ateni AB

Danmark

ZACK (Bay/2004/Stallion/KWPN/ROUSSEAU) MERRALD NS Photo: KimC.nu by Ateni AB
HEILINE’S DANCIERA (Black/2011/Mare/DWB/FUERSTENBALL OLD) KRUTH CC Photo: KimC.nu by Ateni AB
BOHEMIAN (Dark Chestnut/2010/Gelding/WESTF/BORDEAUX 28) DUFOUR Cathrine Photo: KimC.nu by Ateni AB

USA

SALVINO (Bay/2007/Stallion/HANN/SANDRO HIT) LYLE Adrienne Photo: KimC.nu by Ateni AB
SUPPENKASPER (Bay/2008/Gelding/KWPN/SPIELBERG) PETERS Steffen Photo: KimC.nu by Ateni AB
SANCEO (Dark Chestnut/2006/Stallion/HANN/SAN REMO) SCHUT-KERY Sabine Photo: KimC.nu by Ateni AB

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.