Nöjd dansk vinnare i Falsterbo Hunting. "Det här hade jag räknat med". Foto: Fredrik Jonsving

Danskan Vicky Mathisen slog svenskarna på fingrarna

Falsterbo Hunting blev precis så fartfylld som förväntat men landslagsryttarna, gamla och nya, var chanslösa.

Vicky Mathisen trivs i Falsterbo. Med seger både 2017 och 2018 kan den danska 30-åringen vara nöjd med sin insats. Vicky startade dessutom sist och petade ner William Nilson Fryer som lett klassen nästan hela vägen.

– Det här var super. Det var därför jag kom, säger Vicky Mathiesen och ler.

Två år i rad har Vicky Mathiesen vunnit. Foto: Fredrik Jonsving

Dejó (Koppány-Be My Grey xx) och Vicky gick i mål med tiden 193,40. William Nilson Fryer på 194.74.

– Jag känner honom riktigt bra och han känner mig. Vi har spenderat många timmar ihop, säger Vicky om hästen.

Dejó är en valack som härstammar från Ungern och importerades som treåring.

–Vi utbildade honom själva.  Han var lite för försiktig för att gå banhoppning och då sa någon att jag skulle prova fälttävlan. Jag tänkte att han hoppar inte hinder som faller, varför skulle han hoppa hinder som är fasta? Men det gick, säger Vicky.

Som segrare även av förra årets huntingklass kan hon åka hem och ladda inför nästa år. Vicky tänker nämligen göra ett hattrick i Falsterbohunting.

Segrare. Vicky Mathiesen. Foto: Fredrik Jonsving.

På den svenska sidan var William Nilson Fryer allra bäst med flera sekunder ner till tredjeplacerade Mathias Gustafson. Mathias gick i mål med tiden 198,16 på sin Arno van de Zuuthoeve.

Nilson Fryer vad inte helt nöjd med utfallet i klassen.

– Jag tycker det är jävligt ruttet att halva landslaget är här idag och ändå blir vi slagna av Danmark, säger han och skrattar.

Vad det gäller hästen Arno van de Zuuthoeve så är han dressyrhäst – på pappret.

– Han köptes in som dressyrhäst men han ville inte vara dressyrhäst sa han med stora bokstäver, säger William som fick hästen till sig efter att man gett upp med dressyrplanerna.

– Så hamnade han hos mig.

Segrande Vicky fick 40 000 kronor i premie. Nilson Fryer vann 15 000 kronor och tredjeplacerade Mathias fick 10 000.

Se fotograf Fredrik Jonsvings härliga bilder från Huntingen här:

Moa Nordfjäll. Foto: Fredrik Jonsving.

 

William Nilson Fryer. Foto: Fredrik Jonsving.
Niklas Lindbäck Foto: Fredrik Jonsving
Malin Josefsson och Agaton V. Foto: Fredrik Jonsving
Malin Josefsson och Agaton V. Foto: Fredrik Jonsving
Pontus Hugosson gillar att bjuda på show. Foto: Fredrik Jonsving.
Publiken hejade fram den populära videobloggaren. Foto: Fredrik Jonsving
Pontus Hugosson red riktigt snabbt. Foto: Fredrik Jonsving
Anna Freskgård och Lotus av Hagalund Foto: Fredrik Jonsving.
Hanna Berg. Foto: Fredrik Jonsving
Foto: Fredrik Jonsving
Hanna Berg. Foto: Fredrik Jonsving
Hanna Berg. Foto: Fredrik Jonsving
Gott om publik följde huntingen live. Foto: Fredrik Jonsving
Varenda högt placerad plats var upptagen. Foto: Fredrik Jonsving.

Resultat

Start-och resultatlistor FHS

Vår guide till Falsterbo Horse Show

Gilla Ridenews på Facebook!

Ladda ner Ridenews app – för Android

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.