Pat's Choice - Ophelia Jenderholt (Arkivbild). Foto Kim C Lundin

Alla medaljörerna! SM i hoppning för children och ponny inomhus

Nu är SM-medaljörerna korade i Kungsbacka, där SM-finalerna för ponny och children ridits i helgen.

SÖNDAG

Kategori B
1) Olivia Juréen – Flying Dragon 28,95
2) Signe Ekengren – Blaengwen Kato Star 29,18
3)  Elsa Darlington – Lavally Sam 31,17
Kompletta resultat

Kategori C
1) Stina Löfstrand –  Klemens van Orchid’s
2) Valentina Jarl – Lexy
3) Nelly Lindgren – Kiara Li Z

Kategori D
1) Selma Staffare, Mitt Hjärta Hästsportförening, Munsboro Meg 4+0 33,70
2) Mathilda Hansson, Flyinge Ryttarförening, Dynamite Spartacus 4+4 31,71
3) Victoria Jensen, Runsten Equestrians, D´Angelo Der Lenn 4+4 33,62
Kompletta resultat

Children:
1) Mathilda Hansson, Flyinge Ryttarförening, Rubio Monocoat Electric 0+0 29,74
2) Linnea Åberg-Cronin, Skyrup CC Ryttarförening, Järta (SWB) 0+0 31,73
3) Vera Åkerblom, Åsebo Ridsällskap, Verzace 0+0 32,76
Kompletta resultat

TORSDAG

Första dagens medaljer utdelade

På torsdagen delades de första medaljerna ut på Folksam SM i hoppning för ponny och children på Kungsbacka Ridklubb. Folksam Inverkans-SM avgjordes för ponny kat B, C och D. Inverkansdomare var Helena Feuk och Lennart Lindelöw.

Kat D Inverkans-SM, SM-kval 1:
1) Ophelia Jenderholt, Rastaborg Ridklubb, Pat´s Choice 0/52,82/27,6
2) Ellen Hammarström, Mitt Hjärta Hästsportförening, Ocean Des As 0/63,30/27,4
3) Victoria Jensen, Runsten Equestrians, D´Angelo Der Lenn 0/58,21/27,3
Kompletta resultat

Kat C Inverkans-SM, SM-kval 1:
1) Mathilda Hansson, Flyinge Ryttarförening, Unsphinx D´hurl´Vent 0/56,48/26,8
2) Isabell Lindved, Västerviksortens Ryttarförening, Carramore KC Boy 0/57,02/26,6
3) Ophelia Jenderholt, Rastaborg Ridklubb, Miss Crazy 0/51,42/26,5 Kompletta resultat

Kat B Inverkans-SM, SM-kval 1:
1) Moa Rosén, Södertälje Ridklubb, MDF Mermaid 0/55,34/25,9
2) Elsa Nilsson, Piteå Ridklubb, Coppenagh Cappuccino 0/59,63/25,2
3) Signe Ekengren, Rastaborg Ridklubb, Blaengwen Kato Star 0/57,28/25,1
Kompletta resultat

Folksam SM Children, kval 1:
1) Carl-Hugo Westergren, Rådmansö Hästsportförening, Call Girl 5 0/52,11/27,9
2) Linn Arvidsson, Harplinge Ridklubb, Hotmail 0/55,07/27,5
3) Ester Ekengren, Rastaborg Ridklubb, Cleveland SN 0/54,85/27,4 Kompletta resultat

Start- och resultatlistor.

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.