Eckermann fortsatt trea i världen
När FEI:s rankning för oktober månad lagts till behåller Henrik von Eckermann sin plats, Peder Fredricson klättrar ett pinnhål och landets fjärde högst rankade ryttare kommer att kliva än mer nästa månad.
Det är små rörelser i rankningens topp där Nederländernas Harrie Smolders huserar i topp med Steve Guerdat i hälarna.
På tredje plats finns Henrik von Eckermann med 2886 poäng tagna på 110 starter. Han jagas av Marcus Ehning som liksom McLain Ward inte är långt efter. Peder Fredricson har klivit till sjätte plats på 2815 poäng på 83 resultat. Malin Baryard Johnson är tredje bästa svensk på 55:e plats.
Största klivet gör helgens bästa svensk i världscupen i Lyon Irma Karlsson som nu ligger på plats 76 efter att ha avancerat från 83. Det placerar Irma som fjärde bästa svensk på rankningen, stjärna redan idag. Tidigare idag blev det klart att hon är en av dem som rider på SIHS tillsammans med Petronella Andersson, Evelina Tovek, Stephanie Holmén, Jonna Ekberg och det svenska VM-laget.

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.