EM Hoppning// Glimrande revansch för Henrik och Mary Lou – drömstart för laget i tredje och sista rundan
Henrik von Eckerman var oerhört nedslagen efter gårdagens plask i vattengraven, men i den tredje rundan – och lagtävlingens sista – i EM i Rotterdam blev det revansch!

Henrik von Eckerman var oerhört nedslagen efter gårdagens plask i vattengraven med Tovek’s Mary Lou och talade om att inte rida fler mästerskap. Läs mer här: Henrik avstår från finalen > > >
Men i den tredje rundan nu idag fredag – och lagtävlingens sista – i EM i Rotterdam visade ekipaget sin oerhörda toppklass och levererade en fullkomligt glimrande runda.
Felfritt såklart.
Nu återstår Malin Baryard Johnsson med H&M Indiana och Peder Fredricsson med H&M All In som startar senare i eftermiddag.
Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.