Peder Fredricson - Catch Me Not S

EM i hoppning: Peder upp till andra plats i första rundan av finalen

 

Här kan du följa direktrapporteringen från första rundan av finalen i EM i hoppning i tyska Riesenbeck. Peder Fredricson tog ett rejält kliv uppåt med Catch Me Not S efter en felfri runda och ligger nu på silverplats.
Följ vår liverapport från ANDRA AVGÖRANDE  RUNDAN HÄR > > >

Följ vår direktrapportering här:

24. Martin Fuchs, Schweiz i ledningen med Leone Jei, river ett hinder och slutar på 5.31. Därmed är han just nu utanför medaljplats.

Martin Fuchs - Leone Jei
Martin Fuchs – Leone Jei. Foto KimC.nu by Ateni AB

23. Andre Thieme med DSP Chakaria (Chap 47 x Askari 173) håller nollan och står kvar på 2.84.

Andre THIEME (GER) DSP Chakaria Photo: KimC.nu by Ateni AB

22. Pieter Devos, Belgien, med Jade vd Bisschop (Ogano Sitte x Grannus) får nu ett nerslag och står nu på 7.16 och är plötsligt långt från medaljerna.

Pieter DEVOS (BEL) Jade vd Bisschop Photo: KimC.nu by Ateni AB

21. Ioli Mytilineou, Grekland med Levis de Muze (Elvis Ter Putte / Tinka’s Boy), en fullkomligt magisk häst och så duktig ryttare. Nu blir det felfritt på hinder med endast ett tidsfel. De står därmed på 4.64 inför andra rundan, vilket betyder att Peder har gått om.

Ioli MYTILINEOU (GRE) Levis de Muze Photo: KimC.nu by Ateni AB

20. Peder Fredricson med Catch Me Not S (Cardento 933 x Ramiro’s Son)

Peder FREDRICSON (SWE) Catch Me Not S Photo: KimC.nu by Ateni AB

19. Frankrikes Olivier Robert med Vivaldi Des Meneaux (Chippendale Z x Bamako) river tidigt, men håller sedan ihop det ända till slutlinjen där ännu en bom faller. Med även ett tidsfel blir det 9 fel och totalt 14.20.

Olivier ROBERT (FRA) Vivaldi Des Meneaux Photo: KimC.nu by Ateni AB

18. Belgiens Nicola Philippaerts med Katanga v/h Dingeshof  (Cardento 933 x Tornedo FCS) har gjort felfria rundor torsdag och fredag men släpar på dåliga poäng från onsdagens inledning. Nu blir det två nerslag och han landar på 13.28.

Nicola PHILIPPAERTS (BEL) Katanga v/h Dingeshof Photo: KimC.nu by Ateni AB

17. Christian Kukuk, Tyskland, med Mumbai (Diamant de Semilly x Nabab de Reve). Det blir 4 fel och 9.93.

Christian KUKUK (GER) Mumbai Photo: KimC.nu by Ateni AB

16. Schweiz Bryan Balsiger med AK’s Courage  (Chepetto C x Lennon) börjar bra men får sedan två nerslag och det blir totalt 14.01 och tveksamt om han går vidare.

Bryan BALSIGER (SUI) AK’s Courage Photo: KimC.nu by Ateni AB

 

15. Så får vi se Steve Guerdat, Schweiz, på svenskfödda Albführens Maddox SWB (Cohiba 1198 x Maraton). De river in i tvåkombinationen och slutar på 4 fel, summa 6.15.

Steve GUERDAT (SUI) Albfuehren’s Maddox Photo: KimC.nu by Ateni AB

14. Tysklands David Will med C Vier (Cardento 933 x Concorde) en av tre Cardentoavkommor i finalen. Det blir noll fel för David som lyckades bra redan första dagen då han vann. Nu står han kvar på sina 8.00 poäng.

David WILL (GER) C Vier 2 Photo: KimC.nu by Ateni AB

13. Irländske Daniel Coyle med Legacy (Chippendale Z x Bon Ami) river mot slutet men håller tiden. Det blir totalt 13.39.

Daniel COYLE (IRL) Legacy Photo: KimC.nu by Ateni AB

12. Victoria Gulliksen gör en fantastiskt fin runda med sin mångåriga tävlingskamrat Papa Roach (Perigueux x Zeus), en häst som hon tagit fram själv. Det blir ett tidsfel, men felfritt på hinder och en strålande glad Victoria står nu på 9.96.

Victoria GULLIKSEN (NOR) Papa Roach Photo: KimC.nu by Ateni AB

11. Tysklands Marcus Ehning med Stargold (Stakkato Gold x Lord Weingard) kickar vidare i EM, denna gång är banan kanske för stor för hästen,  det blir två bommar ner och 17.33.

 

10. Rolf-Göran Bengtsson och Ermindo W har inte turen på sin sida. De gör en fantastisk runda, men petar nästan omärkligt ner en bom på det retliga guldhindret som gäckat många.

Rolf-Goran BENGTSSON (SWE) Ermindo W Photo: KimC.nu by Ateni AB

9. Danmarks  Andreas Schou var felfri i de två första rundorna med Darc de Lux (Darco x Contender) men tappade sedan i tredje och faller nu ytterligare ner i listan genom  9 fel, 19.56.

Andreas SCHOU (DEN) Darc de Lux Photo: KimC.nu by Ateni AB

8.  Eoin McMahon, Irland med Chacon 2 (Chacco-Blue x Aventyno) blir felfri på hinder, men klarar inte tiden. Ett tidsfel och summa 11.70.

Eoin MCMAHON (IRL) Chacon 2 Photo: KimC.nu by Ateni AB

7. Michael Duffy, Irland, med Zilton SL Z (Zirocco Blue VDL x Indoctro) får ett nerslag plus ett tidsfel, med 5 nya fel ligger han nu på 16.37.

Michael DUFFY (IRL) Zilton SL Z Photo: KimC.nu by Ateni AB

6. Wojciech Wojcianiec från Polen med Chintablue (Chintan x Chacco – Blue) får 4 fel. Summa 16.44.

Wojciech WOJCIANIEC (POL) Chintablue Photo: KimC.nu by Ateni AB

5.  Manuel Fernandez Saro med Jarlin de Torres  (Jarnac x Calvaro F.C.) från Spanien gör en fin runda fram till sista hindret som de river. Med ett tidsfel därtill blir det 5 fel och totalt 17.76.

Manuel FERNANDEZ SARO (ESP) Jarlin de Torres Photo: KimC.nu by Ateni AB

4. Spaniens Eduardo Alvarez Aznar får en rivning på sista hindret med Legend, det blir även ett tidsfel, 5 fel och summa 18.49.

Eduardo ALVAREZ AZNAR (ESP) Legend Photo: KimC.nu by Ateni AB

3. Turkiets Omar Karaevli rider en av tre finalhästar e Chippendale, Cheston de la Pomme d’Or Z. Det låter som om de river, men bommarna ligger kvar. Första nollan! Han står kvar på sina 17.08 från tidigare omgångar.

Omer KARAEVLI (TUR) Cheston de la Pomme d’Or Z Photo: KimC.nu by Ateni AB

2. Danmarks Konstantin Künnemann med AK’s Crowney får stora problem in i banan och det blir totalt 13 fel och summa 30.69.

Konstantin Dekken Künneman,AK’s Crowney Photo: KimC.nu by Ateni AB
1. Tjeckiens Ondrej Zvara är först ut med Cento Lano. Deet blir två bommar ner, 8 fel och totalt 26.99. Han kommer inte att rida andra rundan.
Ondrej ZVARA (BEL) Cento Lano Photo: KimC.nu by Ateni AB
Två svenskar rider finalen – Rolf-Göran Bengtsson med Ermindo W och Peder Fredricson med Catch Me Not S.
Även Douglas Lindelöw var kvalad till finalen med Casquo Blue, men valde att stryka sig. Med 13.17 fel var han ute ur toppstriden och ville inte slita på sin häst.

Inför finalen ligger Peder på femte plats med 4.46.
Rolf-Göran ligger på 16:e plats med 9.96
De svenska hästarna såg superfräscha ut vid lördagens hästbesiktning, inte minst Ermindo W som försökte spexa lite.

Ställningen i toppen:
1. Leone Jei – Martin Fuchs, Schweiz   1.31
2. DSP Chakaria – Andre Thieme, Tyskland   2.84
3. Jade vd Bisschop – Pieter Devos, Belgien   3.16
4. Levis de Muze – Ioli Mytilineou, Grekland   3.64

Finalen rids i två rundor. Ryttarna startar i omvänd startordning mot placeringen.
De 12 bästa ekipagen från första rundan rider runda nummer två.
Felen från tidigare omgångar följer med – den inledande tidshoppningens placering räknades om till fel.
Om två eller flera ekipage på medaljplats har samma antal fel blir det även en omhoppning mellan dessa.
De 25 bästa ekipagen var kvalade till dagens final, men flera ryttare har valt att inte starta, vilket gör att Ondrej Zvara från Tjeckien från plats nummer 37 (!) får rida finalen.

Starttider och tv-sändningar

SVT2 och SVT Play sänder finalen med start 13.55 fram till 15.00. Första ryttaren startar 14.00.
Sändningen av andra omgången startar 16.05 i SVT2 och SVTPlay, men klassen startar redan 16.00 enligt programmet!
Expertkommentator är Lotta Björe och Fredrik Jönsson medverkar som ”expertreporter”.

Startlista > > >

Banskiss > > >
Banbyggare är Frank Rothenberger, Tyskland

 

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.