Högt rankad 7-åring exporteras
Grevlundagården och beridaren Stephanie Holmén har tagit fram ännu en begåvning till en internationell sportkarriär genom export utomlands.
För de hopp- och avelsintresserade som följer unghästtävlingar i Sverige och utomlands saknades ett namn i lördagens 7-årskval på Falsterbo Horse Shows första dag. Svenskfödde Maddox (SWB valack f -11 e Cohiba-Maraton, uppf Liselotte Tillberg, äg Grevlundagården i Vitaby AB) som under lite mer än ett år matchats av Grevlundagårdens Stephanie Holmén fanns inte med. Som rankad tredje bästa 7-åring hittills under säsongen i landet fick det en del att höja på ögonbrynen. På topp-10 i samma rankning är tre efter Cohiba som gjorde tre säsonger i svensk avel och avkommorna är mellan 6-8 år gamla.
– Maddox är såld och skall därför inte tävlas i Falsterbo. Han går till en utländsk köpare i sporten, berättar Lisen Bratt Fredricson om affären som blivit klar i dagarna.
Stephanie Holmén och Maddox representerade Sverige och SWB i unghäst-VM i Lanaken 2017 och har gjort flera internationella meeting sedan deras debut på Skyrup i maj 2017. Maddox har varit en talang redan som unghäst då han van 3-årschampionatet 2014 på Flyinge.
Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.