Lasse Berglund samt En av de fina 7-åringarna Sienna SN(F.2) med multipiloten Stephanie Holmén. Foto: Kim C Lundin / Fredrik Jonsving

Lasse Berglund om unghäst-VM: ”Det går väl fort”

Sverige skickar utökade trupper till unghäst-VM i hoppning. Delansvarig för uttagningen är Lasse Berglund för SWB som har målet klart för sig. Se bilder på flera uttagna.

Unghäst-VM i hoppning går på det belgiska stuteriet och tävlingsanläggningen Zangersheide i Lanaken 13-16 september 2018. Arrangör är FEI och WBFSH, World Breeding Federation for Sport Horses, och varje år samarbetar SWB och SvRF om uttagning av unga hästar i ålder 5-7 år för att konkurrera med hästar från andra stamböcker. Ansvariga för uttagningen är från SWB Lasse Berglund, tidigare domare, ochAnnCatrin ”Ancan” Carlsson från SvRF:s sida.

Intresserade fick anmäla sig till förbundet före 27 juni och efter Falsterbo togs trupperna ut.
– Vi har haft ett stort intresse i år, mer än 30-talet i årskullarna för 5- och 6-åringar har anmält sig, lite färre 7-åringar som alltid, vi har en bra trupp kvalitetsmässigt i år, förklarar Lasse Berglund.
– Det är speciellt glädjande då vi fått en större tilldelning av platser, från sex platser i varje årskull till åtta platser, det är jättebra. Unghäst-VM är framförallt en riktigt bra plats för uppfödare och ägare att marknadsföra våra svenska hästar och svensk ridning, många gillar hela vårt utbildningssystem från unghäståren och uppåt. Med större tilldelning av ordinarie platser för SWB-registrerade hästar tror vi i uttagningskommittén att WBFSH och FEI kommer att minska på tilldelningen av så kalla de Wildcard, det vill säga hästar från utländska förbund med svenskägare/ryttare. Det är sagt att max 30 procent av det totala antalet startande i en årsklass ska gå till wildcard.
– På de platserna har vi en uttalad ambition att få med godkända hingstar som verkar i svensk avel, menar Lasse Berglund.

Hur ser då chanserna ut till framskjutna placeringar?
– Nere på kontinenten rider man väldigt fort på sina unghästar idag, det har vi inte riktigt för avsikt att hänga med på även om vi försöker. Vårt mål är mer att visa upp bra hästar och ridning för det långa loppet.

Vad händer nu inför avresan?
– Vi kommer att ha samlingar på Strömsholm och Flyinge 20-21 augusti för att deltagarna ska kunna lära känna varandra, planera eventuell samåkning och få en genomgång av vad som väntar samt en del teknikträning med sina hästar. Vi följer upp deras resultat och tar såklart ett snack med ryttare/ägare om någon häst har tappat formen helt.

De som rider unghäst-VM i dressyr får viss ekonomisk stöttning av SWB/SvRF, om än blygsam, hur ser det ut för hoppryttarna?
– Vi ger inget ekonomiskt stöd alls och det är vi tydliga med från början. Det är därför vi numera har ansökningsförfarandet för det är ett stort åtagande att åka till Belgien med häst, mycket kostnader kommer till för FEI-pass, vaccinationer med mera och allt får gruppen runt varje häst stå för. Dressyren har så mycket färre hästar uttagna och det är den stora anledningen till att det inte ges någon stöttning. Det blir profiltröja och schabrak till de SWB-registrerade ekipagen, förklarar Lasse Berglund.

 

Uttagna SWB-registrerade hästar

5 åriga hästar SWB
Center (SWB e Cardento – Non stop R, Uppf/ äg Niclas Swerre)
Ryttare: Stephanie Holmén Läs om deras Falsterbo-final

Center SWB med Stephanie Holmén. Foto: Fredrik Jonsving

Mr Vain GJ 1324 (SWB e Diarado – Lavirco, Uppf/ äg Gustaf Johansson
Ryttare: Victoria Almgren Se vår intervju med Victoria och Mr Vains uppfödare Gustaf Johansson

Mr Vain GJ SWB med Victoria Almgren. Foto: Fredrik Jonsving

La Chic (SWB e Contant Q – Lasandos Uppf/ äg Annica Johansson
Ryttare: Victoria Almgren

La Chic SWB med Victoria Almgren. Foto: Fredrik Jonsving

Ulla Bella Hästak (SWB e Bonaparte Z – Dirco Hästak, Uppf  Hästak AB, Äg Farman Showjumpers AB)
Ryttare: Sofia Farman

Ulla Bella Hästak och Sofie Farman. Foto: Fredrik Jonsving

Copernicus (SWB e Camaro M – Cortus, Uppf  Peter Lindgren, Äg Farman Showjumpers AB)
Ryttare: Sofia Farman

Copernicus SWB med Sofia Farman. Foto: Fredrik Jonsving

Alonzo (SWB e Arlando Z – Elmshorn, Uppf  Kristina & Maria Blad, Äg Equiqlaris AB, Glada Hästen AB)
Ryttare: Anna-Clara Pettersson

Alonzo SWB med Anna-Clara Pettersson. Foto: Fredrik Jonsving

K & T Cabaque (SWB e Cabachon – New Balance, Uppf  Krister Svedberg & Tobias Larsson, Äg Jimmy Korsbeck)
Ryttare: Christoffer Andersson

KT Cabaque med Christoffer Andersson. Foto: Fredrik Jonsving

Calador CC (SWB e Casall – Nekton, Uppf/äg  CC Holsteiner Breeding)
Ryttare: Sissela Smith Läs om Sissela Smiths dramatiska final

Calador CC med Sissela Smith. Foto: Fredrik Jonsving

Reserv:
Algot F  (SWB e Common Sense- Heartbreaker, Uppf  Gunnel & Kjell Frölin, Äg Stall Grönberg HB & Simon Johannesson)
Ryttare: Emelie Grönberg

6 åriga hästar SWB
Ikaros (SWB e Chelltago Z – Feliciano, Uppf/ äg PVRT Equestrian AB)
Ryttare: Stephanie Holmén Läs och se film om Stephanie Holméns totala dominans i 6-årsfinalen.

Ikaros SWB med Stephanie Holmén. Foto: Fredrik Jonsving

Viva (SWB e Vivaldi K – Aram, Uppf  Magnus Dyrendahl, Äg Grevlundagården i Vitaby AB)
Ryttare: Stephanie Holmén

Viva SWB med Stephanie Holmén. Foto: Fredrik Jonsving

Vincent (SWB e Baltimore –  Loucaibo, Uppf  Annette Ek Andréasson, Äg Grevlundagården i Vitaby AB)
Ryttare: Stephanie Holmén

Vincent SWB med Stephanie Holmén. Foto: Fredrik Jonsving

Thelma Hästak  (SWB e Heartbeat – Comes van de Heffinck, Uppf/ äg Hästak AB)
Ryttare: Linn Hörnvall

Thelma Hästak SWB med Linn Hörnvall. Foto: Fredrik Jonsving

Heartcore L (SWB e Heartbeat – Cortez, Uppf/ äg Lögshögs Gård)
Ryttare: Magnus Jacobsson

Heartcore L SWB med Magnus Jacobson. Foto: Fredrik Jonsving

Sid (SWB e Cardento – Quidam de Revel, Uppf/ äg Stuteri Arch)
Ryttare: Sofie Svensson

Sid SWB med Sofie Svensson. Foto: Fredrik Jonsving

Break Point  (SWB e Heartbreaker – Casall, Uppf/ äg Stuteri Arch)
Ryttare: Sofie Svensson

Break Point SWB med Sofie Svensson. Foto: Fredrik Jonsving

Diego (SWB e Kannan – Cardento, Uppf/ äg Maria Berger)
Ryttare: Magnus Österlund

Diego SWB med Magnus Österlund. Foto: Fredrik Jonsving

Reserv:
Cruzier J (SWB e Cartier- Silverstone, Uppf  Frida Johansson, Äg AA Hippoplus AB)
Ryttare: Carolina Andersson

Cruzier J SWB med Carolina Andersson. Foto: Fredrik Jonsving

7 åriga hästar SWB
Crusader Ice 1357 (SWB e Cabachon – Corland, Uppf  Thina Stigsson, ISG AB, Äg Grevlundagården i Vitaby AB)
Ryttare: Stephanie Holmén Läs om hingstens fina 7-årsfinal

I Falsterbo reds Crusader Ice av Peder Fredricson, i Lanaken rider Stephanie Holmén åter hingsten. Foto: Fredrik Jonsving

Sienna SN (SWB e Bravour – Canto, Uppf  Birgitta Jonasson, Äg Astrid Ohlin)
Ryttare: Stephanie Holmén

Sienna SN(F.-2) SWB med Stephanie Holmén. Foto: Fredrik Jonsving

Luchón (SWB e Cabachon – Julio Mariner, Uppf  Hanna Evestål, Äg Jessica Gunnarsson)
Ryttare: Amanda Eriksson

Luchón SWB med Amanda Eriksson. Foto: Fredrik Jonsving

Ariso (SWB e Casall la silla – Contender, Uppf/ äg Viktoria Tocca)
Ryttare: Henrik Tapper

Ariso SWB med Henrik Tapper. Foto: Fredrik Jonsving

Newton G (SWB e Nintender – For Feeling, Uppf  Sten-Åke Wengberg, Äg Jennyhill Djurklinik AB)
Ryttare: Sofia Farman

White Light Moment (SWB e Bravour – Camaro M, Uppf  Anna Granqvist, Äg Royne Zetterman AB)
Ryttare: Sofia Farman

Ginerin CC (SWB e Stokdals Livanos –  Montreal, Uppf/ äg D. Carlberg&Son Intressenter AB, CC Stud)
Ryttare: Jill Silvandersson

Hold it Against me (SWB e Chacco Blue – Indoctro, Uppf/ äg Henrik Tapper)
Ryttare: Henrik Tapper

Reserv:
Lucky Shot (SWB e Contendro I – Levantos II, Uppf  Lisa Lundgren, Äg Anki Ottergård& Marika Brorsson)
Ryttare: Marika Brorsson

 

Unghäst-VM Zangersheide
Tidsplan

Gilla Ridenews på Facebook!

Ladda ner Ridenews app – för Android
Ladda ner Ridenews app – för iPhone

fakta

Hästar där uttagningsansvariga valt att ansöka om wildcard, källa SvRF.

5 åriga hästar Wild Card
Ike 1348
Zavall VDL – Carthino Z
Uppf  G.P.J Vossen
Äg Eklunda stuteri/Zeiloth & Victoria Almgren
Ryttare: Victoria Almgren

Charente CC
Chrunch – Ladas
Uppf  Hilde Lass
Äg CC Holsteiner Breeding
Ryttare: Sissela Smith

Bellona Olympic
Bonaparte Z -Champion du Lys
Uppf  Schou Absolute Horses
Äg Annika Axelsson
Ryttare: Annika Axelsson

Power of Love
Plot Blue – Landor S
Uppf  Andreas Volze
Äg Tony Stigsson& Catarina Ceder
Ryttare: Jennie Juhlin

Mylord Cadanza
Mylord Carthago – Calido I
Uppf  J.Dohmen
Äg Annika Axelsson & Alia Bin Drai
Ryttare: Annika Axelson

Verdison
Verdi -For Pleasure
Uppf  Birgitte Zilling
Äg Lena Johansson
Ryttare: Julia Johansson

Nilia v/d Bisshop
Untouchable -Lys De Darmen
Uppf  Tom De Craene
Äg Mariana Juhlin
Ryttare: Jennie Juhlin

Chakilly Z
Chacco Blue – Cardento
Uppf  M.Dohmen
Äg Alia Bin Drai
Ryttare: Annika Axelsson

6-åriga hästar Wild Card
Clapton Mouche
Conrad – Elan de la Cour
Uppf  Gaec Mouche
Äg Stephex Stables
Ryttare: Petronella Andersson

Cassasini
Casall – Cassini I
Uppf  Detlef Hennings
Ägare:Lena Johansson
Ryttare: Julia Johansson

Misterioso della verdina
Mr Blue – Mytens
Uppf  Votarelle SRL
Äg Stephex Stables
Ryttare: Petronella Andersson

Cash du Talus
Kannan – Quick Star
Uppf  M. Jacques Le Boedec
Äg Grevlundagården i Vitaby AB
Ryttare: Stephanie Holmén

Hamilton AL
Numero Uno -Voltaire
Uppf  T. Alders
Äg Björn Wetterlin
Ryttare: Marcus Westergren

Hummeltje V
Colestus – Zeus
Uppf  A.W Zwagerman
Äg Jennie Juhlin
Ryttare: Jennie Juhlin

Hello Kitty de Leeve
Emerald van Ruytershof – Oramé
Uppfödare:W.J.G Van Dijck
Äg Victoria Almgren& Nielsdotter AB
Ryttare: Victoria Almgren

Condor Hypopromo
MyLord Carthago – Grannus
Uppf  B.J.M Wezenberg
Äg Maria Showjumping AB
Ryttare: Maria Östman

7-åriga hästar Wild Card
Gisborne VDL 1310
Zirocco Blue VDL – Goodtimes
Uppf  VDL Stud
Äg Magnus Österlund
Ryttare: Magnus Österlund

Casemiro CC
Cachas – Contender
Uppf  Jochen Ramcke
Äg CC Holsteiner Breeding
Ryttare: Sissela Smith

Balento C.S
Balou du Rouet – Cento
Uppf  Vikki Evans
Äg Stephex Stables
Ryttare: Petronella Andersson

Zayado
Cayado –  Casall
Uppf  Christin Bendfeldt
Äg MW Collection AB
Ryttare: Marcus Westergren

Clara Faut
Comme Il Faut – Corghano
Uppf  Martin Seger
Äg Innovation Group PA AB
Ryttare: Jennie Juhlin

Quincia L
Quaprice du Bois Margot – Candillo
Uppf  Kimmo Lahti
Äg Annika Axelsson
Ryttare: Annika Axelsson

DonnaBella
Connor -Cormint
Uppf  Clausen Heinrich
Äg Cornelia Rylen
Ryttare: Cornelia Rylén

Cebetto
Centadel – Baloubet du Rouet
Uppf  Gestut Lewitz
Äg Highlights AB
Ryttare: Magnus Österlund

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.