Miniorlandslagets 3-5-åriga ryttare i full träning Foto: Kim C Lundin

Miniorlandslaget tränar: Är detta Sveriges yngsta gäng på hoppträning?

De är små ryttare som åker på träning med hjälp av hästintresserade familjemedlemmar. De hoppar med sina små ponnyer, springer banan, går balansgång och leker – samtidigt danas små hästälskare. Möt ”miniorlandslaget”!

Miniorlandslaget kanske?

Hoppträning och ridskolegrupper är igång i landet säkert varje kväll i veckan. Men hur många 3-5-åringar åker på träning med egen eller lånad ponny, eller åsna?

På måndagarna så samlas transporterna på gårdsplanen utanför familjen Albertsons ridhus norr om Trelleborg. Det ser ut som det brukar göra inför olika hästträningar – tills ryttarna kommer ur bilarna, från barnstolar och knappt en tvärhand höga. Det är måndag och vad som verkar vara veckans höjdpunkt.

Det här blandade gänget med pojkar och flickor i ganska ung ålder får en härlig inskolning i hästvärlden på fina snälla ponnyer i helt lagom storlek. Under ledning av Sophie Albertson, hippolog och från familjen som fött upp VM-hästen Focus Filiocus, blandas gymnastik till häst, lekar och balans med hoppning. Det är lågt och ledare som gäller, så små är barnen. Men glädjen och stoltheten över vad de klarar av i sadeln går inte att ta miste på och det är tryggt. Så tryggt att alla barnen vågar ta ut svängarna och helt leva sig in i sin stund på hästryggen.

Gruppens som var med och tränade denna måndagen var:
Johanna Rydberg med sonen Alve på ponnyn Vera. Karolina Clair hjälpte Sophie Albertsons dotter Claraenhörningen alias ponnyn Hiawatha.  Chatarina Griphage hjälpte sitt barnbarn Minja, som rider ponnyn Anton med de fina flätorna. Megan Ask och dottern Haldis har åsnan Ada och ponnyn Lennart. Han lånas ut till Anna Pilåker och hennes son Casper som är minst i gänget. I gruppen ingår Olivia och Pam Lohmeier, mor och dotter med glödande hästintresse. Olivias dotter Stormy har med sig lille busen Felix – enligt Stormys egen utsaga ”min bästa ponny”.

På den måndagen som Ridenews fick vara med så både red man bana, sprang den själv och fick prova på korgboll, fast i lite lugnare tempo än i mounted games.  Häng med i vårt bildspel – är detta landets yngsta hoppträningsgrupp?

Olivia Lohmeier med ponnyn Felix, lite envis som sig bör Foto: Kim C Lundin

Avlastning inför träning

Stormy och ponnyn Felix – hnnes ”bästa ponny”  Foto: Kim C Lundin
Sophie Albertson i bakgrunden med dotter Clara
Olivia Lohmeier med dottern Stormy och ponnyn Felix Foto: Kim C Lundin
Megan Ask o dottern Haldis, Åsnan Ada Foto: Kim C Lundin
Karolina Clair ( bästa medhjälparen) Sophie Albertsons dotter Clara, ponnyn Hiawatha
Anna Pilåker och sonen Casper ponnyn Lennart Foto: Kim C Lundin
Johanna Rydberg med sonen Alve, ponnyn Vera Foto: Kim C Lundin
Chatarina Griphage och barnbarnet Minja, ponnyn Anton
Full fart när de springer och ”går” banan
Sophie Albertson instruerar sina elever om hur man springer banan – vilket går fortast? Rida eller springa själv?
Alve och Stormy går balansgång
Clara i täten när banan ska stegas och gås
Minja med ponnyn Anton
Anna Pilåker och sonen Casper ponnyn Lennart Foto: Kim C Lundin
Karolina Clair hjälper Sophie Albertsons dotter Clara med enhörningsponnyn Hiawatha
Megan Ask och dottern Haldis på åsnan Ada Foto: Kim C Lundin
Haldis med sin fina åsna Ada Foto: Kim C Lundin
Olivia Lohmeier med dottern Stormy och ponnyn Felix testar mounted games Foto: Kim C Lundin
Olivia Lohmeier med dottern Stormy och ponnyn Felix som checkar om det finns något ätbart Foto: Kim C Lundin
Baklänges eller framlänges – Stormy och ponnyn Felix Foto: Kim C Lundin
Stormy i balansträning Foto: Kim C Lundin
Olivia Lohmeier med dottern Stormy och ponnyn Felix Foto: Kim C Lundin
Minja i balansträning Foto: Kim C Lundin
Chatarina Griphage och barnbarnet Minja, ponnyn Anton Foto: Kim C Lundin
Chatarina Griphage och barnbarnet Minja, ponnyn Anton Foto: Kim C Lundin
Megan Ask o dottern Haldis, Åsnan Ada Foto: Kim C Lundin
Megan Ask o dottern Haldis, Åsnan Ada Foto: Kim C Lundin
Ponnyn Hiawatha
Johanna Rydberg med sonen Alve, ponnyn Vera Foto: Kim C Lundin
Anna Pilåker och sonen Casper ponnyn Lennart Foto: Kim C Lundin
Johanna Rydberg med sonen Alve, ponnyn Vera Foto: Kim C Lundin
Alve i fullfart på sockerbitarna Foto: Kim C Lundin

110 dagar kvar till Falsterbo Horse Show – minns ni landskampen?

 

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.