Flip's Little Sparrow alias Sparven, Stephanie Holmén och Peder Fredricson från Stuttgart. Foto: Skärm / Kim C Lundin
Ride TV

Peder om världscupen – ”Steffi hade varit värd att vinna”

Hör Stephanie Holmén och Peder Fredricson med lite hjälp från Flip’s Little Sparrow berätta om världscupkvalet i Stuttgart.

I en intervju direkt från Stuttgart berättar Stephanie Holmén och Peder Fredricson om ritterna som gav en femte plats och en tionde plats i världscupens femte kvalomgång.

Direkt efter klassen intervjuade Peder Fredricson av SVT och berättade då om vad som hände inför kombinationen i omhoppningen samt om Hur Catch Me Not S fungerat.
– Jag fick en bra start men sedan släppte underlaget och efter det så tappade vi både rytm och kommunikation. Så här efterhand så borde jag inte gått innanför men det är lätt att vara efterklok, inne på banan går det för fort för att hinna göra ändringar i planen. Jag är jättenöjd med Catch Me Not S, han är väldigt grön och har hoppat riktigt bra här nere.

Dagens poäng placerar Peder Fredricson på tionde plats och Stephanie Holmén avancerar till 20:e plats i världscuptabellen.

Läs klassreferatet från hela världscupkvalet 

Resultat

Banskiss

Startlista

Sändning SVT Play 

FEI-TV
Världscupställning just nu
Start- och resultatlistor

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.