Getingstucken i ögat – mitt i kombinationen
Det gör jävligt ont, konstaterar Sissela Smith skrattade efter att sjuårsfinalen avgjorts i Falsterbo. Själv hade hon en oinbjuden gäst i ansiktet under större delen av banan.
Det var under inhoppet i kombinationen med Cassemiro CC i sjuårsfinalen som den randiga rackaren flög in i Sisselas öga – och vägrade ge sig av.
– Den stack typ fyra gånger under kombinationen. Det var lite jobbigt, säger Sissela Smith, som bland annat ingår i landslagets observationstrupp, och skrattar.

Faktum att är Sissela erkänner att hon inte såg något, vilket var det som kanske var mest irriterande.
– Jag ville ju placera mig så jag körde på. Jag hade liksom inget val, säger Sissela som brukar beskriva sig själv som tävlingsinriktad. Det går nog att konstatera att hon talar sanning, efter detta som inte kan beskrivas annat än som en bedrift.
Efter klassen fick Sissela Smith kontakt med sjukvården, salva och tabletter.
– Jag sitter här med en ispåse, säger hon glatt på telefon.
Syftet är att få ner svullnaden och dämpa smärtan.
– Jag måste ju kunna se nåt, haha, säger Sissela.
Hur det gick i klassen? Sissela Smith genomförde hela ritten trots sticket och slutade femma.
start- och resultatlistor FHS Longines hoppning klasser to-sö
Start-och resultatlistor FHS Equipe dressyr samt klasser lö-onsd
Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.