Foto Fredrik Jonsving

SM i hoppning avgörs i helgen – guld till Carl-Hugo, Lilly och Ebba

SM i hoppning avgörs i helgen på Sundbyholm för seniorer, young rider, juniorer, children och ponny. Det blir även SM i inverkansridning.

Hittills har flera medaljer delats ut och idag avgörs seniorernas SM och ponny.

På tävlingen gjordes alkotest av samtliga startande i finalerna för juniorer och young rider.

På lördagen avgjordes Children-SM där Carl-Hugo Westergren och Dagada des Grevis tog guldet i en snabb omhoppning. Silvret gick till Lilly Smith och bronset till Alicia Svensson.
Tidigare i veckan avgjordes inverkans-SM för children, där Lilly Smith vann både guld och silver – med Hubertus och High Pea, båda SWB.

I inverkans-SM för ponny segrade Loviza Ardenmark med Hedemand’s Diana i kategori D, Amanda Eliasson med High Hill Machine i kategori C och Jonathan Hansson med Stald Fox’s Mr Fox i kategori B.

I juniorernas SM tog Lilly Landgren och Cipressa vd Esberg Z hem segern utan omhopping, men Ebba Danielsson, Liam Nilsson och Beata Hermelin gjorde upp i en omhoppning fär Ebba tog silvret och Liam bronset.

Även i young rider-SM blev det seger utan omhoppning, nu för Ebba Danielsson och Chopard 19. Silvret gick till Philip Svitzer och bronset till Josephine Olsson.

Idag söndag avgörs SM för seniorer och ponny.

SM-vinnare lördag

Young Rider

Guld – Ebba Danielsson, Strömsholms Ridsportförening, Chopard 19
Silver – Philip Svitzer, Helsingborgs Fältrittklubb, Alida Nike
Brons – Josephine Olsson, Nääs Hästsportförening, All I Got Is You (SWB)

Juniorer

Guld – Lilly Landgren, Kalmar Hästsportklubb, Cipressa vd Esberg Z
Silver- Ebba Danielsson, Strömsholms Ridsportförening, T-Gavoli Z
Brons – Liam Nilsson, Skyrup Country Club, Zäta Z

Children

Guld – Carl-Hugo Westergren, Södertälje Ridklubb, Dagada des Grevis
Silver – Lilly Smith, Österlens Ridklubb, Hubertus
Brons – Alicia Svensson, Strömsholms Ridsportförening, Luxor

INVERKANS-SM

Children

Guld – Lilly Smith, Österlens Ridklubb, Hubertus
Silver – Lilly Smith, Österlens Ridklubb, High Pea
Brons – Wilma Linell, Dagstorpsortens Ryttarförening, Lowhill I No Dat

Kategori D

Guld – Loviza Ardenmark, Skabersjöortens Ryttarförening, Hedemand’s Diana
Silver – Loviza Ardenmark Skabersjöortens Ryttarförening, Killegar Cloonisle Hope
Brons – Victoria Jensen, Runsten Equestrians, Inez HX

Kategori C

Guld – Amanda Eliasson, Kalmar Hästsportklubb, High Hill Machine
Silver – Hannah Blomberg, Harplinge Ridklubb, Hembys Florian RNF 222
Brons – Selma Gustafsson Thelin, Jump Club, Niva

Kategori B

Guld – Jonathan Hansson, Flyinge Ryttarförening, Stald Fox’s Mr Fox
Silver – Hailey Reinhold, Trollhättans Sportryttare, Coppenagh Calypso Czar
Brons – Signe Ekengren, Rastaborg Ridklubb, Blaengwen Kato Star

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.