Svensk mästare Kat D, Melody Ohlinger - Stald Fox's Mr Fox. Foto Kim C Lundin (Arkivbild)

SM i hoppning för ponny och children: Alla medaljörerna!

I helgen arrangerade Trollhättans Sportryttare SM för ponny och children på Grevagården utanför Skövde.

Folksam SM i hoppning, Children:
1) Carl-Hugo Westergren, Rådmansö HF, Carmelita, 0+0+0+0 fel 31,95 sek
2) Emil Jönsson, Flyinge HSK, Be Special 0+0+0+0 32,78
3) Lovisa Korneliusson, Hagens RSF, Citty Cat BIC 0+0+0+0 33,09

Folksam SM i Ponnyhoppning, kat D totalt:
1) Selma Staffare, Mitt Hjärta HF, Munsboro Meg 0+0+0 fel
2) Ella Ramnegård, Varbergs RK, Kilteel Jimbob 0+0+4
3) Tilda Sandstedt, Heby RF, Ohio One 0+4+4

Folksam SM i Ponnyhoppning, kat C totalt:
1) Smilla Gardiner, Flyinge RF, Doneens Captain Classic 0+0+0 fel
2) Rebecca Falck Lagercrantz, Jump Club, Niva 0+0+4+0 35,56
3) Tuva-Li Örnberg, Perstorps KoRF, Giovanna 4+0+0+8 32,60

Folksam SM i Ponnyhoppning, kat B totalt:
1) Melody Ohlinger, Jump Club, Stald Fox’s Mr Fox 0+0+0+0 fel 31,13 sek
2) Smilla Gardiner, Flyinge RF, Lavally Sam 0+0+0+12
3) Mathilda Hansson, Flyinge RF, Sting’s Yaris 0+0+4+4 30,42

SM Inverkansridning kat B:
1) Valentina Jarl, Helsingborgs FRK, Crosshue Blue Eyes 25,7 poäng
2) Esmeralda Welinder, Jump Club, Wasabi 25,5
3) Adam Nyhus, Trollhättans SR, Dykebeck Wild Hazel Nut 25,4

SM Inverkansridning kat C:
1) Linn Arvidsson, Helsingborgs FRK, Hembys Florian RNF 222 26,5 poäng
2) Gabriel Persson, Trolleholms RF, Lily’s Palace 25,9
3) Willia Ohlinger Axelsson, Jump Club, Törnrosa 25,7

SM Inverkansridning kat D:
1) Linn Arvidsson, Helsingborgs FRK, Oldrock Megan 25,5 poäng
2) Tilda Sandstedt, Heby RF, Ohio One 25,1
3) Emilia Nordstedt, Dagstorpsortens RF, Flammabyggets Hamlet 25,0

SvRF Ungponny Final 6-åringar
D-ponny:
1) Tor Fromell, Ensköpingsnäs RF, Zoolander 0+0+0+0 fel 31,46
2) Ayla Wasall, Uddevalla RF, Carraun Kingston 0+0+0+4 31,21
C-ponny:
1) Amanda Eliasson, Ölands SR, High Mill Machine 0+0+0+0 fel 29,9
B-ponny:
1) Jill Spencer, Vindelns RK, Munsboro Snickers 4+0+0 fel

SvRF Ungponny Final 7-åringar
D-ponny:
1) Jorina Nilsson, Södertälje RK, Tarkett KL 0+0+4 fel
B-ponny:
1) Vilja Arvidsson, Råby RK, Gribsvads Samson 0+0+0 fel
2) Leonard Claussen, Fryksdalens RS, Vångsundas Paddington 0+0+4

SvRF Ungponny Final 5-åringar
D-ponny:
1) Alice Nyhus, Trollhättans SR, Gorm 24,7
2) Nike Hempel-Kronqvist, Vetlandaortens RF, Ballymurray Dusty 24,3
3) Alice Forsgren, Vindelns RK, Munsboro Symphony 22,3
C-ponny:
1) Vilda Nygren, Säterbygdens RK, Rans Flora 25,8 poäng
2) Wilma Andersson, Aspvik RF, Deco 22,8
3) Ebba Hedlund, Stora Koviks RF 21,8
B-ponny:
1) Valentina Jarl, Helsingborgs FRK, Carmana’s Power Boy 23,6 poäng

Alla resultat > > >

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.