Världscuppremiär: Suverän svensk Lindelöw-seger
Oslo är öppningstävlingen i FEI:s anrika världscupserie. Första omgången bjöd på tre svenska deltagare och en plockade poäng. Douglas Lindelöw och Zacramento tog full pott (uppdaterad).
Den italienske banbyggaren Elio Travagliati hade byggt en bana över 13 hinder och 16 språng på 1,60-höjd. Grundomgången gav hela 12 felfria i den 37 ekipage långa startlistan.
Tidigt i startfältet var Douglas Lindelöw och Zacramento felfria medan Petronella Andersson på Bacardi fick 8 fel, det sista ganska snöpligt. Irma Karlsson med Chaconnu hade ett retligt pet och kan inte med en 20:e plats räkna med att få poäng.
Omhoppningen var över åtta hinder med nio språng och bjöd på initialt motstånd innan Michael Christofoletti med Belony blev dubbelnolla på 46,7 sekunder.
Doulas Lindelöw och Zacramento gav sitt allt, fina tjata svängar med bibehållen balans och som missiler mot mållinjen tog de tiden med nästan 2 sekunder till 44,67 sekunder. Hur långt kunde det räcka?
Luca Maria Moneta och Connery, erkänt snabba, gjorde ett försök utan att rubba Douglas. Inte heller Hans-Dieter Dreher och Dennis Lynch lyckades.
Nästa att försöka var H&M Legend of Love och Olivier Philippaerts men hade precis som Pieter Devos bommar med sig ner. Phillipaerts visade dock att tiden kunde putsas med nästan en sekund.
California och Edwina Tops-Alexander gör aldrig en omhoppning med handbromsen i, inte heller idag men trots rejäl satsning kunde de inte matcha tiden, klockan stannade på 45,56 sekunder.
Sist ut Kevin Staut med Silver Deux de Virton H D C var till slut den enda som kunde hota en svensk världscupseger. Visst var han felfri men…. tiden blev 45,51 sekubder.
Douglas Lindelöw vinner premiären på världscupen i Oslo med Zacramento.
Med segern plockar Douglas Lindelöw hem 20 sköna världscup-poäng, en otroligt bra grundplåt för resten av serien.
Till SvRF berättar Douglas efter sin seger:
– Jag gav allt jag hade och den här gången räckte det. Det känns superroligt, säger Douglas.
Zacramento gjorde sin första inomhustävling för säsongen.
– Känslan var otrolig inne på banan. Han hoppar otroligt bra. Klockrent helt enkelt.
Segern gav dryga 410 000 kronor och en bra start i jakten på en finalplats till Göteborg 3-7 april 2019.
– Final på hemmaplan är absolut ett mål. Nu gäller det bara att hålla i och fortsätta prestera, menar Douglas.
Gilla Ridenews på Facebook!
Följ oss på Instagram
Ladda ner Ridenews app – för Android
Ladda ner Ridenews app – för iPhone
Här går världscupen i hoppning säsongen 2018/19
Longines FEI Jumping World Cup™ 2018 /2019 – Western European League (WEL)
13 kvaltävlingar – 7 resultat får räknas
Oslo NOR Sunday, 14 October
Helsinki FIN Sunday, 21 October 15:40
Verona ITA Sunday, 28 October 14:15
Lyon FRA Sunday, 4 November 14:00
Stuttgart GER Sunday, 18 November 15:00
Madrid ESP Sunday, 25 November 12:30
La Coruña ESP Sunday, 9 December 17:00
London-Olympia GBR Saturday, 22 December 14:30
Mechelen BEL Sunday, 30 December 14:30
Basel SUI Sunday, 13 Januar 14:10
Leipzig GER Sunday, 20 January 15:00
Amsterdam NED Sunday 27 January 15:15
Bordeaux FRA Saturday, 9 February 20:30
Final Gothenburg Horse Show SWE 03.04.2019 07.04.2019 CSI-W Final
Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.