Henrik von Eckermann och Cantinero slutade tvåa. Foto: Fredrik Jonsving
Ride TV

Von Eckermanns egna ord om rysaren: ”Den eviga tvåan”

Det blev en riktig superrysare när Henrik von Eckermann och Ben Maher gjorde upp som sista ekipage i Roms grand prix. ”Den eviga tvåan. Jag tror jag varit tvåa åtta gånger i grand prix i år. Men okej det är inte så dåligt heller”, säger von Eckermann.

Henrik von Eckermann berättar att hästen Cantinero har en alldeles egen plats i hans hjärta.

– Det var lite synd att han inte fick vinna i dag för hästen var verkligen värd det, säger Henrik von Eckermann om den sextonåriga tävlingskamraten.

Henrik gick ut som näst sista startande. Men britten Ben Maher hade segervittring och drog till med den snabbaste tiden. Maher vann 99 000 euro med hästen Explosion W och tiden 37,45. För von Eckermanns del landade prispengarna på 60 000 euro och tiden i mål på 38,32. Trea i klassen slutade belgaren  Jos Verlooy med hästen Caracas. Han vann 45 000 euro.

För övriga svenskar i klassen, Evelina Tovek, Rolf-Göran Bengtsson och Peder Fredricson blev det ingen omhoppning. Rolf-Göran placerade sig dock i förmiddagens klass.

Fullständiga resultat i grand prix-klassen

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.