Elever utan häst måste skriva på samma avtal som de med häst, det menar anmälaren. Hästarna på bilden är inte inblandade i händelsen. Foto: Fredrik Jonsving

Beviset för övergrepp mot ston – använd kondom

Hästägaren, på en gård i Småland, vaknade av ett samtal att hennes hästar rymt och gav sig ut för att fånga in dem. Det var när hon kom hem och mockade som hon gjorde den makabra upptäckten – en använd kondom i stallet.

– Halvt yrvaken så reagerade jag inte på att stalldörrarna och dörren in till lösdriften var öppna, berättar hästägaren för Nyheter24. 

Men när hon hittade kondomen började hon ana oråd.

– Då förstod jag ju att något hade hänt. Så då gick jag ut till stona och lyfte på svansarna och hittade glidmedel. Det är så sjukt så det finns inte, säger ägaren till Nyheter 24.

Hästägaren har nu varnat andra i området och satt upp kameror i stallet. En polisanmälan är också inlämnad.

– Jag ringde och polisanmälde det och då berättade de att det har hänt på fler ställen häromkring. Men det har jag inte hört något om och det gör mig ju förbannad. Jag vill ju att andra hästägare ska få veta så de kan hålla extra koll på sina hästar, säger ägaren till tidningen.

Ingen person har ännu gripits som misstänkt för övergreppen.

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.