Död häst i Ekerö obducerad – ingen kvarka hittad
Den häst från Ekerö Ridskola som förra veckan dog efter att ha varit snuvig och febrig har obducerats. Precis som de tidigare provsvaren visar heller inte obduktionen någon allvarlig sjukdom.
– Hästen är nu obducerad och det fanns inga kvarkabakterier (streptococcus equi), utan endast S. zooepidemicus. Hypotesen nu är att hon hade någon individuell svaghet/nedsatthet som gjorde att hon fick en så ovanligt kraftig reaktion på den bakterien. Ytterligare prover har tagits, men svar på detta får vi inte förrän inom ett par veckor, skriver företrädare för ridskolan i ett mejl till Ridenews.
De hästar som är i isolering kommer dock att få stanna där. Ridskolan meddelar också att man fortsätter med samma säkerhetsrutiner som tidigare.
– Vi låter fortsättningsvis heller inga hästar lämna anläggningen eller komma till anläggningen. Dessa säkerhetsåtgärder behåller vi till dess vår veterinär utrett saken vidare med SVA, skriver ridskolans företrädare.
Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.