nonsens ponny

Eleverna sålde Bingolotter – köpte ny häst till ridskolan

Båstad ridklubbs elever hittade nya sätt att dra in pengarna när klubbens tävlingsinkomster försvann under coronapandemin. Det räckte till en ny häst.

Coronapandemin satte krokben för klubbens planer på att köpa en ny häst. När tävlingarna stoppades försvann en av klubbens viktigaste intäktsmöjligheter. Men klubbens elever och medlemmar sålde istället tusen Bingolotter och drog in de 50.000 kronor som behövdes för att köpa in en ny ponny.

– Även de mindre barnen kunde hjälpa till med lite hjälp av föräldrar. Vi har inte pressat någon utan gått ut med info att möjligheten finns att sälja, säger Therese Windesjö, styrelseledamot och ansvarig för ridskolan i Båstads ridklubb till Helsingborgs Dagblad.

I förra veckan hämtades klubbens nya irländska ponny hem.

Här hittar du hela artikeln i Helsingborgs Dagblad > > >

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.