Elmia blir Jönköping Horse Show
Efter tre framgångsrika år med Elmia Scandinavian Horse Show fortsätter man nu satsningen under nytt namn – Jönköping Horse Show – i samma lokaler på Elmiamässan. I år kommer tävlingarna att hållas under höstlovet, vecka 44, 30 oktober – 3 november.
– Det är såklart otroligt motiverande att sätta igång med planeringen kring årets tävlingar, vi ser ett väldigt stort intresse från både ryttare, publik och sponsorer! Att vi dessutom nu är på höstlovet kommer bli ett riktigt lyft för evenemanget, säger Lisen Bratt Fredricson, som är en av tävlingens grundare.
Unghästklasserna i hoppning och dressyr, Agria Star of Tomorrow, hittills för 5- och 6-åringar, utökas i år med ännu en åldersklass, då även 7-åringarna får tävla.
I år blir det dock inga tävlingar med islandshästar, då man endast har tillgång till två hallar.
– Vi vill gärna ha med islandshästarna på sikt, säger Lisen Bratt Fredricson.
Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.