Foto: SLU

Forskare på väg mot genombrott för hästvaccin

Forskare vid Sveriges Lantbruksuniversitet kan vara nära en lösning för att effektivisera hästvaccin och stoppa virusinfektioner. Forskningen går framåt till följd av cellforskning om immunförsvar.

Adjuvans tillsätts i vaccin för att aktivera immunförsvaret och på det sättet göra vaccinet mer effektivt. Det aktuella adjuvanset som nu testas i hästvaccin kallas för G3. Hittills har effekten testats på celler. Resultatet har så långt visat att G3-adjuvansen stimulerar den typ av immunförsvar som är viktigt när man har en virusinfektion.

Forskarnas tes är att G3 i samband med andra immunstimulerande ämnen kunde påverka immunförsvaret åt olika håll. Det finns nu alltså hopp om mer effektiva vaccin vad det gäller virus för häst.

SLU:s skrivelse om forskningen

Forskningen i sin helhet hittar du här

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.