Idag börjar stortävlingarna!
Håll tummarna för Antonia Ramel och Patrik Kittel ikväll när den sista och avgörande världscupomgången i dressyr inleds i stortävlingarna i ’s-Hertogenbosch.
Idag börjar The Dutch Masters/Indoor Brabant Horse Show i ’s-Hertogenbosch, Holland, en av världens största inomhustävlingar, med Rolex Grand Prix i hoppning och världscuptävlingar i dressyr som drar igång redan klockan 17 idag.
Patrik Kittel och Antonia Ramel rider världscupen. Antonia ligger på trettonde plats i världscupen och har fortfarande chans att ta sig till finalen i Göteborg om hon lyckas bra här. För Patriks del borde hans nuvarande sjundeplats i tabellen innebära att finalplatsen redan är säkrad, men han kommer att rida för ytterligare poäng. I den trestjärniga dressyren rider Michelle Hagman Hassink, som gör comeback efter barnledighet och Juliette Ramel. Isabella Tovek tävlar i U25-klasserna.
I hoppningen finns för svensk del Peder Fredricson och Henrik von Eckermann på plats. De möter bland andra Marcus Ehning, Tyskland, som vann den senaste Rolex Grand Prix i Geneve i december. Världsettan schweiziske Steve Guerdat finns på plats, liksom, förra årets segrare i Dutch Master, belgaren Niels Bruynseels. Naturligtvis emmaryttarna Harrie Smolders and dubbla VM-medaljören från 2014 Jeroen Dubbeldam. De möter också skotten Scott Brash, som har något av ett rekord när det gäller Rolex Grand Prixsegrar.
Redan kl 17 ikväll drar direktsändningarna igång via ClipMyHorse som sänder live
Tisdag 19 mars 18:00 Eurosport eftersänder från världscupen i dressyr
Tisdag 19 mars 19:00 Eurosport eftersänder från Rolex Grand Slam
Onsdag 20 mars 12:30 Eurosport världscupen i dressyr, repris
Torsdag 21 mars 14:15 Eurosport, Rolex Grand Slam, repris
Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.