Sofia Sjöborg rider Badminton i helgen.
 Foto KimC.nu by Ateni AB

Tävlingar vecka 18 och 19

Internationella tävlingar vecka 18

5-8 maj La Baule, Frankrike CSI5*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann, Angelie von Essen, Evelina Tovek, Wilma Hellström, Petronella Andersson
Arrangörens hemsida: https://www.labaule-cheval.com/en/

4-8 maj Badminton, Storbritannien CCI5*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Sofia Sjöborg
Arrangörens hemsida: www.badminton-horse.co.uk

5-8 maj Marbach, Tyskland CCI4*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Wilma Eriksson
Arrangörens hemsida: www.eventing-marbach.de

5-8 maj Sopot, Polen CCI4*/CCI3*/CCI2*/CCIP2, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Amanda Staam, Louise Romeike, Jonna Britse, Viktoria Carlerbäck, Anna Freskgård, Katrin Norling, Henrik Adnervik, Maya Andersson Gouveia, Hanna Berg, Elsa Enskär, Jelena Femic, Klara Liden Kiraly, Johan Lundin, Philippa Magnusson, Anna Svane, Ebba Adnervik, Nora Skeppstedt, Frida Toreson, Wilma Bertilsson, Tilde Borg Zeidlitz, Alice Klarfelt, Moa Björklund, Selma Kvarnstrand, Julia Oscarsson, Hanna Wintzell
Arrangörens hemsida: www.hipodrom.sopot.pl

4-8 maj Montefalco, Italien CSI4*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Amanda Gustavsson, Jannie Canovill, Svea Tegnestedt
Arrangörens hemsida: https://www.lelameinternational.com/

5-8 maj Opglabbeek, Belgien CSI3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Erik Dahnelius, Stina Efraimsson, Anna Hästbacka, Elsa Johansson, Irma Karlsson, Augusta Speiser, Ida Svensson, Sofia Larsson, Signe Gejrot
Arrangörens hemsida: https://www.sentowerpark.com/nl/home

5-8 maj Le Touquet, Frankrike CSI3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Douglas Lindelöw, Ottilia Lundgren, Alexander Zetterman, Beata Walde
Arrangörens hemsida: https://centreequestre-letouquet.com/

5-8 maj Drammen, Norge CSI2*/CSIP/CSIJ-A, internationell hoppning och ponnyhoppning
Svenska ryttare: Antonia Andersson, Amanda Eriksson, Philippa Hedwall, Wilma Heie, Emma Jakobsson, Cecilia Jansson, My Lagerberg, Wilma Liljeqvist, Anna Olsson, Josephine Olsson, Johanna Säll Karlsson, Lisen Sandström, Linn Widmark, Emil Jönsson, Ebba Kewenter
Arrangörens hemsida: https://www.norwaygrandprix.com/

5-8 maj Lamprechtshausen, Österrike CSIOP-NC/CSIOCh-NC, internationell ungdomshoppning med Nations Cup
Svenska ryttare: Loviza Ardenmark, Ellen Hammarström, Ophelia Jenderholt, Selma Staffare, Alma Blommesköld, Mathilda Hansson, Valentina Jarl, Lily Tegnestedt, Nathalie Wennerhorn, Carl-Hugo Westergren, Alicia Svensson
Arrangörens hemsida: https://www.ihremeldestelle.at/

4-8 maj Deurne, Nederländerna CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Cecilia Holmquist, Malin Parmler, Ulrika Sanny, Frida Berggren
Arrangörens hemsida: https://www.greenvalleyestate.nl/

6-8 maj Schildau, Tyskland CEIYJ2* 100, internationell distansritt
Svensk ryttare: Kajsa Eriksson
Arrangörens hemsida: http://schildau.mitteldeutschlanddistanz.de/

4-7 maj Riesenbeck, Tyskland CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Lina Renström, Linnéa Persson
Arrangörens hemsida: https://riesenbeck-international.com/

5-8 maj Samorin, Slovakien CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Arvid Tenfält
Arrangörens hemsida: http://www.ridersanddreams.sk/

5-8 maj Mariakalnok, Ungern CDI1*, internationell dressyr
Svensk ryttare: Michelle Hagman Hassink
Arrangörens hemsida: www.dressurzentrum.hu

Nationella tävlingar vecka 18

5-8 maj Sundbyholm Horse Center Ryttarförening 4*/3*/2* hoppning för häst och ponny med Folksam Elitallsvenska och Ridsportallsvenskan div 1
Arrangörens hemsida: https://www.sundbyholm.com/mer/sundbyholm-horse-center/

5-8 maj Mantorp Hästsportförening 3*/2* hoppning för häst med Folksam Elitallsvenska och Ridsportallsvenskan div 1
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/mantorphastsportforening-ridsport/foreningen

5 maj Sällskapet Segersta Sportryttare 3* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/SSSegerstaSportryttare-Ridsport/

6-8 maj Henriksdals Ryttarförening 3*/2*/1* hoppning för häst med Folksam Elitallsvenska
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/HenriksdalsRF-Ridsport/

7 maj Linköpings Fältrittklubb 3*/2* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: https://www.linkopingsfaltrittklubb.se/

7-8 maj Sundsvalls Ridklubb 3*/2* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: https://www.sundsvallsrk.nu/

7-8 maj Brunflo Ryttarsällskap 3*/2*/1* hoppning för ponny med Folksam Ponnyallsvenska och Folksam Ponny Cup/ SM inverkansridning
Arrangörens hemsida: https://www.brunflors.com/

7-8 maj Föreningen Mantorpsryttarna 3*/2* dressyr för häst och ponny med kval till Sweden International Horse Show Ponny Kür
Arrangörens hemsida: http://www.mantorpsryttarna.com/

7-8 maj Njurunda Ryttareförening 3*/2* dressyr för ponny
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/NjurundaRF-Ridsport/

7-8 maj Tågarpsortens Ryttarförening 3* fälttävlan för häst och ponny
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/TagarpsortensLantlrf-Ridsport/

7-8 maj Södra Gotlands Rid- och Körklubb 3*/1* sportkörning för häst och ponny
Arrangörens hemsida: https://www.sgrk.nu/

7-8 maj Kågedalens Ryttarförening 3*/2*/1* sportkörning för häst och ponny
Arrangörens hemsida: https://www.kdrf.se/

7-8 maj Skabesjöortens Ryttarförening 3*/2*/1* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: https://skabersjo.com/

7-8 maj Ätrabygdens Ridklubb 3*/2*/1* hoppning för häst
Arrangörens hemsida: http://atrabygden.se/

8 maj Vallentuna Ridklubb 3*/2* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: https://www.vallentunaridskola.se/

Internationella tävlingar vecka 19

13-15 maj Madrid, Spanien CSI5* internationell hoppning med Global Champions Tour
Svenska ryttare: Malin Baryard Johnsson, Angelica Augustsson Zanotelli
Arrangörens hemsida: https://www.oxersport.com/

11-15 maj Windsor, Storbritannien, CSI5* internationell hoppning
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann, Angelie von Essen
Arrangörens hemsida: https://rwhs.co.uk/

11-15 maj Pratoni del Vivaro, Italien CCIO4* internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Christoffer Forsberg, Aminda Ingulfson, Malin Josefsson, Sofia Sjöborg
Arrangörens hemsida: www.pratoni2022.it

11-15 maj Montefalco, Italien CSI4*/CSI1* internationell hoppning
Svenska ryttare: Jannie Canovill, Svea Tegnestedt, Amanda Gustavsson
Arrangörens hemsida: https://www.lelameinternational.com/

12-15 maj Åstorp, Sverige CAI3*/CAI2*/CAIU252*/CAIJ2*/CAICh2* internationell sportkörning
Svenska kuskar: Anneli Blomberg, Karin Bondeson, Åke Larsson m.fl.
Arrangörens hemsida: https://www.astorprf.nu/

6-10 maj Mannheim, Tyskland CSIO3*-NC EEF internationell hoppning med Longines EEF Series Nations Cup div 2
Svenska ryttare: Jonna Ekberg, Stephanie Holmén, Antonia Pettersson Häggström, Fredrik Spetz, Erica Swartz
Arrangörens hemsida: https://www.maimarkt-turnier.de/

12-15 maj Redefin, Tyskland CSI3*/CDI3* internationell hoppning och dressyr
Svenska hoppryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Emma Emanuelsson, Ebba Johansson, Marlene Lindblad, Karin Martinsen, Sofie Svensson
Svensk dressyrryttare: Nina Karlsson
Arrangörens hemsida: https://psi-events.de/en/

12-15 maj Camarma de Esteruelas, Spanien CDI3* internationell dressyr
Svensk ryttare: Linda Swande
Arrangörens hemsida: www.hipicalascadenas.com/concursos/

12-15 maj Ålborg, Danmark CDI3*/CDIJ/CDIP/CDIU25/CDIY internationell dressyr med ungdomsdressyr
Svenska ryttare: Johanna Due Boje, Carl Hedin, Emma Jönsson, Jennie Larsson, Linn Larsson, Johan Lundgren, Natalie Oldfors, Ebba von Essen, Clara Bergvall, Olga Fischer, Mary Sophie Haid Bondergaard, Maja Hermansson, Emma Kåberg, Nellie Liljegren, Amalie Ubbesen, Filippa Wallqvist, Ebba Bånge, Angelica Brink, Wilma Holmgren, Ronja Kardos, Ebba Lindholm, Filippa Lyrå, Annie Spångberg, Ellen Stymne, Cecilia Bergåkra, Ellen Hedbys, Linnéa Holmgren, Amanda Lindholm, Siri Ryrstedt, Hedda Thunberg, Moa Uhlin
Arrangörens hemsida: http://sao.dk/DK/ADE.aspx

11-14 maj Kronenberg, Nederländerna CSI2*/CSI1* internationell hoppning
Svenska ryttare: Evelina Tovek, Klara Bostam Edin, Robin Carey, Julie Carlberg, Michelle Cranning Hillgren, Stella Röhlcke, Sofia Shakolina
Arrangörens hemsida: https://www.peelbergen.eu/

12-15 maj Bonheiden, Belgien CSI2*/CSI1* internationell hoppning
Svensk ryttare: Sofia Westborg
Arrangörens hemsida: https://www.jumping-bonheiden.be/index.html

12-15 maj Samorin, Slovakien CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Arvid Tenfält
Arrangörens hemsida: http://www.ridersanddreams.sk/

12-15 maj Drammen, Norge CSI2*/CSIOP/CDIOY/CSIOCh/CSIOJ internationell hoppning med ungdomshoppning
Svenska ryttare: Antonia Andersson, Nora Andersson, Linn Arvidsson, Lucas Arvidsson, Niklas Arvidsson, Alice Borglund, Julia Dafgård, Fanny Fridén, Beata Hermelin, Clara Hermelin, Cora Hirn, Emma Johansson, Fredrik Jönsson, My Lagerberg, Joline Landén, Wilma Liljeqvist, Ellinor Liwing, Liam Nilsson, Josephine Olsson, Nicole Palm, Filippa Ratcovich, Lisen Sandström, Izabelle Stolth, Philip Svitzer, Josefine Torell, Cornelia Wallenborg, Tove Willebrand, Ellinore Edgren, Svea Eriksson Ståbis, Tyra Grönroos, Filippa Enmark, Linus Herzig, Nora Andersson, Wilma Dengg, Emilia Hjalmarsson, Emilia Pettersson, Junie Ratcovich, Amanda Thagesson, Emil Jönsson
Arrangörens hemsida: https://www.drammenspringtour.com/

Nationella tävlingar vecka 19

11 maj Sällskapet Segersta Sportryttare 3* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/SSSegerstaSportryttare-Ridsport/

12-15 maj Skyrup Country Club Ryttarförening 3*/2*/1* hoppning för häst
Arrangörens hemsida: http://skyrupcountryclub.se/

12-15 maj Flyinge Hästsportklubb 3*/2* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: https://flyinge.se/fhsk/

13-15 maj Föreningen Runsten Equestrians 3*/2* hoppning för ponny och häst med Folksam Ponnyallsvenska och Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning
Arrangörens hemsida: https://foreningenrunsten.se/

13-15 maj Borås Fältrittklubb 3*/2* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: http://borasridhus.se/

13-15 maj Piteå Ridklubb 3*/2*/1* dressyr för häst och ponny
Arrangörens hemsida: https://www.prk.nu/PRK

13-15 maj Falu Ryttarsällskap 3*/2*/1* hoppning för häst med Folksam Elitallsvenska och Ridsportallsvenskan div I
Arrangörens hemsida: https://www.fars.se/

13-15 maj Nääs Hästsportförening 3*/2* hoppning för häst
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/NaasHastsportforening-Ridsport/

13-15 maj Halmstads Fältrittklubb 3*/2* hoppning för häst och ponny med Folksam Ponnyallsvenska, Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning och Höj din nivå
Arrangörens hemsida: http://halmstadsfaltrittklubb.se/

13-15 maj Kalmar Hästsportklubb 3*/2* hoppning för häst med kval till Torstensons Ungdoms GP Falsterbo Horse Show
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/KalmarHK-Ridsport/

14-15 maj Rappestads Ridklubb 3*/2*/1* dressyr för häst och ponny med Div 3 omg 2 med kval till Sweden International Horse Show Ponny Kür
Arrangörens hemsida: https://rappestadridklubb.se/

14-15 maj Timrå Hästsportförening 3*/2* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/TimraHSF-Ridsport/

14-15 maj Västerviksortens Ryttarförening 3*/2*/1* hoppning för ponny med Folksam Ponnyallsvenska, Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning och Ponnyallsvenskan div 3 zon 4
Arrangörens hemsida: https://vasterviksrf.se/

14-15 maj Salaortens Ryttarförening 3* voltige
Arrangörens hemsida: https://www.sorf.nu/

14-15 maj Klippans Ridklubb 3*/2*/1*dressyr för häst och ponny
Arrangörens hemsida: http://klippansridklubb.se/

15 maj Örebro Ryttarteam Föreningen 3*/2*/1* dressyr för ponny
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/OrebroRyttarteamForeningen-Ridsport/

15 maj Ledingenäs Dressage Club 3*/2* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/ledingenasdressageclub-ridsport/

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.