Malin Baryard-Johnsson  och H&M Indiana. Foto Fredrik Jonsving

Tävlingar vecka 18 och 19

Internationella tävlingar vecka 18

5-9 maj St Tropez-Grimaud, Frankrike CSI5*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelica Augustsson Zanotelli, Malin Baryard Johnsson, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida https://jumping-golfe-saint-tropez-en.hubside.fr/

7-9 maj Valkenswaard, Nederländerna CSI4*/CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Peder Fredricson, Douglas Lindelöw, Sofie Svensson, Erica Swartz
Arrangörens hemsida https://www.topsinternationalarena.com/en/

6-9 maj Marbach, Tyskland CCI4*/CCI2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Katrin Norling, Malin Petersen, Aminda Ingulfson, Malin Josefsson, Louise Romeike, Elvira Stafverfeldt, Aria Ramkali
Arrangörens hemsida http://www.eventing-marbach.de

5-9 maj Montefalco, Italien CSI4*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Viggo Björklund, Amanda Gustavsson, Jacob Hellström, Helena Lundbäck
Arrangörens hemsida https://www.lelameinternational.com/le-lame-international-sagrantino-tour/

5-9 maj Allentown, NJ, USA CCI4*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Jennie Järnström
Arrangörens hemsida http://www.jfi3d.com

5-9 maj Prag, Velka Chuchle, Tjeckien CSIO3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Petronella Andersson, Annika Axelsson, Wilma Hellström, Irma Karlsson, Ida Selin, Sissela Smith, Alexander Zetterman
Arrangörens hemsida https://www.csi-praguearena.com/home

6-9 maj Mariakalnok, Ungern CDI-W/CDI3*/CDIU25/CDIYH, internationell dressyr
Svenska ryttare:
CDI-W Patrik Kittel
CDI3* Stora och Lilla Rundan Patrik Kittel, Beata Söderberg
CDIU25 Jennifer Lindvall
Arrangörens hemsida http://dressurzentrum.hu/

7-9 maj Verden, Tyskland CDI3*, internationell dressyr
Svenska ryttare: Therese Nilshagen, Johanna DueBoje
Arrangörens hemsida https://www.escon-marketing.de/

7-9 maj Camarma de Esteruelas, Spanien CDI3*, internationell dressyr
Svensk ryttare: Linda Swande
Arrangörens hemsida http://www.hipicalascadenas.com/concursos/

5-9 maj Exloo, Nederländerna CDI3*/CDIU25YJChP, internationell dressyr
Svenska ryttare: CDI3* Jessica Nordin, Sandra Dahlin
CDIU25 Elin Mattsson, Evelina Söderström, Lina Dolk
CDIY Matilda Illerfelt, Nina Jenemark
CDIJ Ellen Olsson, My Sandgren, Siri Rystedt, Siri Ehrnrooth
CDIP Stella Hoff, Julia Roswall
CDICh Juni Skobe Rosén
Arrangörens hemsida https://www.hippischcentrumexloo.nl/#

7-9 maj Redefin, Tyskland CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Ebba Johansson, Karin Martinsen
Arrangörens hemsida http://www.reitturnier-redefin.de

6-9 maj Busto Arsizio, Italien CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Catherine Silfverling Jansson
Arrangörens hemsida http://www.etrea.it

6-9 maj Opglabbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Janelle Larsson, Martina Riesel, Linn Widmark
Arrangörens hemsida https://www.sentowerpark.com/en/home/

6-9 maj Samorin, Slovakien CSI2*/CSIYJ , internationell hoppning
Svenska ryttare: Linnea Åberg-Cronin. Linn Arvidsson, Lucas Arvidsson, Niklas Arvidsson, Stella Brink Bylund, Mathilda Hansson, Ottilia Lundgren, Liam Nilsson, Marcus Westergren
Arrangörens hemsida http://www.ridersanddreams.sk/

6-8 maj Kronenberg, Nederländerna CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Alma Blommesköld, Emma Cappelen, Sandra Fransson, Valentina Jarl, Wilma Liljeqvist, Sanna Olsson
Arrangörens hemsida https://www.peelbergen.eu/?lang=en

7-9 maj Jardy, Frankrike CCI2*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Antonia Heramb
Arrangörens hemsida https://harasdejardy.com/manifestations-sportives/

8 maj Övedsritten, Sverige CEI1* 100 km/CEIYJ1* 100 km, internationell distansritt
Svenska ryttare:CEI1* Josefin Blom Lugn, Liv Burdett, Caroline Franzen, Sarah Fredriksson, Lovisa Geraldsson, Hanna Jönsson, Anna Karlsson
CEIYJ Ebba Bota, Emma Schuber,
Arrangörens hemsida http://anklamsdistansryttarsallskap.se/

Nationella tävlingar vecka 18

5-9 maj Sundbyholm Horse Center RF, 4*, 3* hoppning, Sundbyholm Spring Tour, öppen för yrkesverksamma
Folksam Elitallsvenska Östra zonen omg 2 och 3
Arrangörens hemsida https://www.sundbyholm.com/mer/sundbyholm-horse-center/

6-9 maj Västerviksortens Ryttarförening, 3* 2* hoppning, Majhoppet, öppen för yrkesverksamma
Folksam Elitallsvenska Mellersta zonen omg 2 och 3
Arrangörens hemsida https://vasterviksrf.se/

7-9 maj Brunflo Ryttarsällskap, 3* 2* hoppning, Vårhoppet, öppen för yrkesverksamma
Folksam Elitallsvenska Norra zonen omg 2 och 3
Arrangörens hemsida https://www.brunflors.com/

7-9 mj Henriksdals Ryttarförening, 3* 2* hoppning, Spring Tour II, öppen för yrkesverksamma
Folksam Elitallsvenska Södra zonen omg 2 och 3
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/HenriksdalsRF-Ridsport/

7-9 maj Laholms Ryttarförening, 3* 2* dressyr, Vårdressyr med FEI unghästkval & OBS klasser för J & UR – öppen för yrkesverksamma
Arrangörens hemsida https://www.laholmsrf.se/

8 maj Alingsås Ryttarsällskap, 3*/2* dressyr för ponny, Obs-tävling, öppen för ryttare födda 2002 eller senare från Västergötland och angränsande distrikt
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/AlingsasRS-Ridsport/

8 maj Trollhättans Sportryttare, 3*/2*/1* ponnyhoppning, Pony Spring Surprise, öppen för ryttare födda 2002 eller senare från Västergötland och angränsande distrikt
Arrangörens hemsida https://www.svenskalag.se/trollhattanssportryttare

Internationella tävlingar vecka 19

2-16 maj Gorla Minore, Italien CSI4*/CSIU25, internationell hoppning
Svenska ryttare: Viggo Björklund, Jacob Hellström, Douglas Lindelöw, Helena Lundbäck
Arrangörens hemsida https://equieffe.it/

11-13 maj Aston Le Walls, Storbritannien CCI4*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Therese Viklund
Arrangörens hemsida http://www.chatsworth.org/horsetrials

13-16 maj Samorin, Slovakien CSI2*/CSIOYJChP, internationell hoppning
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Linnea Åberg-Cronin, Linn Arvidsson, Lucas Arvidsson, Niklas Arvidsson, Stella Brink Bylund, Ebba Danielsson, Viktor Edvinsson, Filippa Enmark, Ingemar Hammarström, Selma Hammarström, Mathilda Hansson, Anna Hästbacka, Cora Hirn, Elsa Johansson, Emma Johansson, Emil Jönsson, Fredrik Jönsson, Frida Levin, Ottilia Lundgren, Liam Nilsson, Ida Selin, Alicia Svensson, Daniel Svensson, Philip Svitzer, Lily Tegnestedt, Svea Tegnestedt, Cornelia Wallenborg, Carl-Hugo Westergren, Marcus Westergren
Arrangörens hemsida http://www.ridersanddreams.sk/

13-16 maj Opglabbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Evelina Tovek, Henrik von Eckermann, Angelica Augustsson Zanotelli, Annika Axelsson, Stina Efraimsson, Sandra Fransson, Wilma Hellström, Janelle Larsson, Sofia Westborg
Arrangörens hemsida https://www.sentowerpark.com/en/home/

12-16 maj Montefalco, Italien CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Amanda Gustavsson
Arrangörens hemsida https://www.lelameinternational.com/le-lame-international-sagrantino-tour/

13-16 maj Herzlake, Tyskland CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Karin Martinsen, Christine Stagge-Fältström
Arrangörens hemsida https://www.escon-marketing.de/index.php/events-2021/gut-einhaus-herzlake-springen-mai

13-16 maj Olsza, Polen CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Karolina Kielbasa Borgström
Arrangörens hemsida https://www.kjagrohandel.pl/en/

13-16 maj Kronenberg, Nederländerna CAI3*/CAI2*, internationell sportkörning
Svenska kuskar: Axel Olin, Eva Ottosson, Elise Strauss, Amanda Krogstad, Lida Sjödin, Johan Herner
Arrangörens hemsida http://horsedrivingkronenberg.nl/

14-16 maj Grote-Brogel, Belgien CDI3*, internationell dressyr
Svenska ryttare;
CDI3* Stora Rundan Jeanna Högberg, Malin Wahlkamp Nilsson, Sara Magnusson Lostria
CDI3* Lilla Rundan Jeanna Högberg
CDIY Hanna Nilsson
CDIJ Emilia Berglund Bergåkra
CDIP Ronja Kardos, Ellen Stymne, Elin Ullman, Esmeralda Viktorsson
Arrangörens hemsida https://www.breugelhoevemm.be/

14-16 maj Kalundborg, Danmark CCI3*/CCI2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Malin Petersen, Amanda Sternberg, Engla Westerberg, Frida Andersen, Stina Arosenius, Filippa Ljungberg, Johan Lundin, Anna Nilsson, Malin Petersen, Maya Andersson Gouveia, Elin Lanned, Julia Lidbeck, Klara Liden Kiraly, Sofia Lindh-Young, Filippa Nöjd, Wilma Nyhlén, Nora Skeppstedt
CCIP Evelina Collin, Ida Jansson, Inez Junered, Selma Kvarnstrand, Signe Kvarnstrand, Emilia Selander Lundin, Sally Wittwången
Arrangörens Facebook https://www.facebook.com/kalundborghorseevent2015/

Nationella tävlingar vecka 19

13-16 maj Stensäters Ryttarförening 3*/2*/1* hoppning, öppen för yrkesverksamma ryttare
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/StensatersRF-Ridsport/

16 maj Grevagårdens Ryttarförening, 3*/2*/1* hoppning, öppen för yrkesverksamma
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/GrevagardensRF-Ridsport/

13-16 maj Malmö Ridklubb 3*/2*/1* dressyr, öppen för yrkesverksamma ryttare
Arrangörens hemsida http://malmoridklubb.se/

13-15 maj Märsta Ridklubb 3*/2*/1* dressyr, öppen för yrkesverksamma ryttare
Arrangörens hemsida https://www.marstaridklubb.se/

14-16 maj Sällskapet Segersta Sportryttare 3*/2* dressyr, öppen för yrkesverksamma ryttare
Arrangörens hemsida https://segersta.se/segersta-sportryttare/

14-16 maj Hermanstorp Kör och Ridklubb, 3*2* fälttävlan, öppen för yrkesverksamma och ryttare födda 2002 eller senare som bor i Halland eller närliggande distrikt
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/HermanstorpKoroRK-Ridsport/

16 maj Hästhagens Ryttarförening 3*/2* ponnydressyr, öppen för ryttare födda 2002 eller senare bosatta i Skåne, Blekinge, Halland eller Småland
Arrangörens hemsida http://www.harf.se/

Med reservation för ändringar

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.