Erica Swartz och Jovita vann ATG Riders Leaugue i Norrköping 2020. Foto: Roland Thunholm

Tävlingar vecka 35 och 36

I helgen är det stortävlingar i Norrköping med ATG Riders League, Malin Baryard Johnsson försvarar sin Grand Prixseger i Rom, det blir Lag-SM i dressyr och SM i Mounted Games!

Internationella tävlingar vecka 35

1-4 september Rom, Italien CSI5* GCT, internationell hoppning med Longines Global Champions Tour
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann, Peder Fredricson, Malin Baryard Johnsson, Evelina Tovek, Angelica Augustsson Zanotelli, Linda Heed
Arrangörens hemsida: https://www.gcglobalchampions.com/

Burghley Horse Trials, Stamford, Storbritannien, 5* fälttävlan.
Inga svenska deltagare.
https://burghley-horse.co.uk

1-4 september Baborowko, Polen CAIO4*-H2, internationell sportkörning par
Svenska kuskar: Camilla Ahlberg, Eva Ottosson
Arrangörens hemsida: https://www.equestrian.baborowko.pl/

30 augusti – 4 september Lausanne, Schweiz CCI3*-S European Cup, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Maya Andersson Gouveia, Sarah Dyplin, Anna Fagrell, Jelena Femic, Madelene Gustafsson
Arrangörens hemsida: https://www.equissima.ch/

1-4 september Riesenbeck, Tyskland CPEDI3*, internationell paradressyr
Svensk ryttare: Lotta Wallin
Arrangörens hemsida: https://riesenbeck-international.com/

2-4 september Köpenhamn, Danmark CCI3*-S/CCI1*/CCIP1-S, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Louise Romeike, Elvira Stafverfeldt, Aria Ramkali m.fl.
Arrangörens hemsida: https://spr.dk/

1-4 september Lier, Belgien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Andrea Persson, Arvid Tenfält, Alice Lindgren, Olivia Kinneson, Lisa Heimburg
Arrangörens hemsida: https://www.azelhof.be/nl/home

1-4 september Drammen, Norge CSI1*/CSIU25YJ/CSICh/CSIP, internationell hoppning med Baltic Cup
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: https://www.drammenspringtour.com/

 

Nationella tävlingar vecka 35

1-4 september Norrköping Horse Show med ATG Riders League 5*/3* hoppning häst

2-4 september Grevagårdens Ryttarförening, Folksam Lag-SM i dressyr, 4*/3*/2* dressyr häst

2-3 september Gunnesby Hästsportklubb – Individuella SM i mounted games

2-4 september Kållereds Ryttarförening 3*/2* hoppning ponny

2-4 september Kimstad Ryttarförening 3*/2* hoppning häst/ponny

2-4 september Vännäs Ryttarförening 3*/2* hoppning häst

2-4 september Henriksdals Ryttarförening 3*/2* hoppning häst

3 september Avesta Ridklubb working equitation för häst/ponny

3-4 september Högbo Ridklubb semifinal Prins Carl Philips Pris 3*/2* hoppning ponny

3-4 september Västerviksortens Ryttarförening 3*/2* dressyr häst/ponny

4 september Spekeröds Ridklubb Folksam Ponnyallsvenska Elit omg 1 3*/2* dressyr ponny

4 september Gävle Ponnyklubb Folksam Ponnyallsvenska Elit omg 1 3*/2* dressyr ponny

4 september Stensunda Ridklubb working equitation för häst/ponny

 

Internationella tävlingar vecka 36

7-11 september Spruce Meadows, Calgary, Kanada CSIO5*, internationell hoppning med nationshoppning och Rolex Grand Slam
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann, Peder Fredricson, Jens Fredricson, Rolf-Göran Bengtsson
Arrangörens hemsida: https://www.sprucemeadows.com/

8-11 september Warszawa, Polen CSIO4* NC EEF Final/CSI2*, internationell hoppning med nationshoppningsfinal i Longines EEF Series
Svenska ryttare: Irma Karlsson, Erika Lickhammer van Helmond, Fredrik Spetz, Erica Swartz, Alice Tapper, Johanna Carlsson, Ebba Danielsson, Ida Selin
Arrangörens hemsida: https://warsawjumping.com/

8-11 september Ermelo, Nederländerna CH-M-YH-D/CDI3*, internationell dressyr med unghäst-VM i dressyr
Svenska deltagare unghäst-VM:
Svenska ryttare CDI3*: Tinne Vilhelmson Silfvén, Carl Hedin, Caroline Darcourt, Anette Christensson, Emma Jönsson
Arrangörens hemsida: https://www.ermeloyh.com/en/

8-11 september Opglabbeek, Belgien CSI4*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Petronella Andersson, Angelica Augustsson Zanotelli, Janelle Larsson, Wilma Liljeqvist, Andrea Persson, Alma Ranebo, Johanna Bengtson Blömer, Elsa Thurdin, Sofia Westborg
Arrangörens hemsida: https://www.sentowerpark.com/nl/home

7-11 september Charlbury, Storbritannien CCI3*-S, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Sofia Sjöborg, Kajsa Månsby Svedberg, Amanda Brieditis
Arrangörens hemsida: https://www.cornburyhousehorsetrials.co.uk/

8-11 september Waregem, Belgien CDI3*, internationell dressyr
Svensk ryttare: Mattias Jansson
Arrangörens hemsida: https://www.dressuurwaregem.be/

8-11 september Mâcon Chaintré, Frankrike CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Charlotte McAuley
Arrangörens hemsida: https://www.facebook.com/MaconChaintreEvenements

8-11 september Chvalsiny-Borova, Tjeckien CCI2*-S, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Anna Hassö, Anna Hildebrand
Arrangörens hemsida: https://www.borova-eventing.cz/

7-10 september Kronenberg, Nederländerna CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Isabell Bengtsson, Alice Lindgren, Liam Nilsson, Stella Röhlcke,
Arrangörens hemsida: https://www.peelbergen.eu/

8-11 september Paderborn, Tyskland CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Nicole Persson
Arrangörens hemsida: https://www.owl-challenge.de/

 

Nationella tävlingar vecka 36

6 september Lunds Civila Ryttarförening, 3*/2*dressyr för häst

10 september Tjust Distansklubb, Rökullaritten, Lag-SM i distansritt

8-11 september Henriksdals Ryttarförening, Sjöbo Autumn Show med unghästspecial, 3*/2*/1* hoppning för häst

8-11 september Eskilstunaortens Ryttarförening, Sundbyholm, med Pantbanken Eskilstuna Golden Grand Prix, 3*/2*/1* hoppning för häst och ponny

8-11 september Åby Ridklubb, Norrköping Autumn Horse Show med Swedish 7-Star & final i Global Trucks Youngster Tour, 4*/3*/2* hoppning för häst

9-11 september Gagnefs Ridklubb, Mockfjärdsspelen, 3*/2*/1* hoppning för häst och ponny

9-11 september Hudiksvalls Rid o Ponnyklubb, Hudik Ryttar Cup, 3*/2* hoppning för häst

9-11 september Surahammars Ryttarförening, SURF Höstmeeting med DM för Västmanland och ponnyallsvenskan div II omg I, 3*/2*/1* dressyr för häst och ponny

10-11 september Hermanstorp Kör o Ridklubb, Hermanstorp Ponny Cup, 3*/2* ponnyhoppning

10-11 september Hogsta Dressyrryttare, Hogsta höstdressyr, 3*/2* dressyr för häst och ponny

10-11 september Osbyortens Ryttarförening, ORF Indoor Showjumping, 3*/2*/1* hoppning för häst och ponny

10-11 september Skabersjöortens Ryttarförening, Septemberdressyren med Ponnyallsvenskan div II och ungponnyklasser, 3*/2*/1* dressyr för häst och ponny

11 september Örebro Ryttarteam Föreningen, Höstdressyr, 3*/2*/1* ponnydressyr 

 

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.