Sara Algotsson Ostholt ingår i det svenska EM-laget i Avenches. Foto KimC.nu by Ateni AB

Tävlingar vecka 38 och 39

EM i fälttävlan,

Internationella tävlingar vecka 38

22-26 september Avenches, Scweiz CH-EU-CCI4*-L, EM i fälttävlan
Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Christoffer Forsberg, Malin Josefsson, Malin Petersen, Sofia Sjöborg
Arrangörens hemsida https://iena-events.ch/en/cce-2021/

24-26 september Hermanstorp, CCI3*/CCI2*/CCIP, internationell fälttävlan med Nordiskt/Baltiskt Mästerskap för häst och ponny
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/HermanstorpKoroRK-Ridsport/

23-26 september Lanaken, Belgien CH-M-YH-S, unghäst-VM i hoppning
Arrangörens hemsida http://www.zangersheide.com/en/

22-26 september St Tropez-Grimaud, Frankrike CSI5*/CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelica Augustsson Zanotelli, Peder Fredricson, Charlotte McAuley, Antonia Pettersson Häggström
Arrangörens hemsida https://jumping-golfe-saint-tropez-en.hubside.fr/

23-26 september Ludwigsburg, Tyskland CDI4*, internationell dressyr
Svensk ryttare: Patrik Kittel
Arrangörens hemsida https://psi-events.de/portfolio-2/internationales-ludwigsburger-dressurfestival/

23-26 september Roeser, Luxemburg CSI3*CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Jackie Gardsköld, Stephanie Holmén, Irma Karlsson, Karin Martinsen, Matilda Pettersson
Arrangörens hemsida https://www.jumping.lu/

23-26 september Gorla Minore, Italien CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Svea Tegnestedt, Jens Wickström
Arrangörens hemsida http://www.equieffe.it

25-26 september Mechtersen, Tyskland CCI2*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Matilda Mauritz
Arrangörens hemsida http://www.rfv-voegelsen-mechtersen.de

22-26 september Kronenberg, Nederländerna CSIOYJChP Final, internationell ungdomshoppning med FEI Jumping Nations Cup Youth 2021 Final
CSIOY: Viktor Edvinsson, Filippa Enmark, Cora Hirn, Janelle Larsson, Philip Svitzer
CSIOJ: Ebba Danielsson, Filippa Lagergren, Lilly Landgren, Ida Selin, Josefin Torell
CSIOCh: Linnea Åberg-Cronin, Linn Arvidsson, Mathilda Hansson, Alicia Svensson,Carl-Hugo Westergren
CSIOP: Thea Gånehed, Ophelia Jenderholt, Tilda Sandstedt, Selma Staffare, Alicia Svensson,
CSIP: Willia Ohlinger Axelsson
CSIJ: Liam Nilsson,
Mer om FEI Jumping Nations Cup™ Youth – Season 2021 | FEI
Arrangörens hemsida www.peelbergen.eu

Nationella tävlingar vecka 38

22-26 september Sundbyholm Horse Center Ryttarförening, 5*/3*/2*/ hoppning för häst och ponny, Sundbyholm Autumn Week med Arena Youth Tour
Arrangörens hemsida https://www.sundbyholm.com/mer/sundbyholm-horse-center/

24-26 september Borås Fältrittklubb, 3*/2* hoppning för häst, Boråshoppet
Arrangörens hemsida http://borasridhus.se/

24-26 september Helsingborgs Fältrittklubb, 3*/2* hoppning för häst
Arrangörens hemsida http://www.hfrk.nu/

25-26 september Lillhagens Ridklubb, 3*/2*/1* hoppning för häst, Skördehoppet
Arrangörens hemsida https://www.lillhagen.nu/

24-26 september Ljungby Ridklubb, 3*/2* hoppning för häst och ponny, Ljungbyhoppet med Folksam Ponnyallsvenska, Kval Borås Ponny Grand Prix
Arrangörens hemsida https://www.ljungbyridklubb.org.se/

25 september Uppsala Voltige, 3*/2*/1* voltige
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/ForeningenUppsalaVoltige-Ridsport/

25 september Hogsta Dressyrryttare, 3*/2* dressyr för ponny
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/HogstaDressyrryttare-Ridsport/

25 september Kungälvs Hästsportklubb, 3*/2*/1* dressyr för ponny, Höstdressyr
Arrangörens Facebook https://www.facebook.com/Kung%C3%A4lvs-H%C3%A4stsportklubb-1611061545801721/

26 september Gagnefs Ridklub, 3*/1* dressyr för ponny, Folksam Ponnyallsvenska, kval till SIHS Ponny Kür
Arrangörens hemsida https://www.gagnefsridklubb.org/

Med reservation för ändringar

Internationella tävlingar vecka 39

1-3 oktober Barcelona, Spanien CSIO5*-NC Final, internationell hoppning
Svenska ryttare: Malin Baryard Johnsson, Rolf-Göran Bengtsson, Henrik von Eckermann, Angelie von Essen, Angelica Augustsson Zanotelli
Arrangörens hemsida http://www.csiobarcelona.com/en

1-3 oktober Tallinn, Estland CDI-W, internationell dressyr med FEI Dressage World Cup
Svenska ryttare: Gunilla Byström, Jennie Larsson
Arrangörens hemsida https://www.ratsaliit.ee/

30 september – 3 oktober Baborowko, Polen CCI4*/CCI3*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Linda Algotsson, Malin Josefsson, Amanda Staam, Louise Romeike
Arrangörens hemsida www.equestrian.baborowko.pl

29 september – 3 oktober Gorla Minore, Italien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Lily Tegnestedt, Svea Tegnestedt, Marcus Westergren, Jens Wickström
Arrangörens hemsida http://www.equieffe.it

30 september – 3 oktober Lons le Saunier, Frankrike CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Charlotte McAuley, Alexander Zetterman
Arrangörens hemsida http://www.jumpinglons.com/

29 september – 3 oktober Osberton, Storbritannien CCI3*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Erika Sjöström
Arrangörens hemsida http://www.bedeltd.co.uk

28 september – 3 oktober Oliva, Spanien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Clara Bacher, Isabell Bengtsson, Erika Lickhammer van Helmond, Stella Röhlcke
Arrangörens hemsida https://metoliva.com/en/

30 september – 3 oktober Riesenbeck, Tyskland CSI2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Annika Axelsson, Kajsa Björe, Stina Efraimsson, Emma Emanuelsson, Denise Svensson
Arrangörens hemsida http://www.riesenbeck-international.com

30 september – 3 oktober Opglabbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Petronella Andersson, Ebba Danielsson, Amanda Landeblad, Douglas Lindelöw, Matilda Pettersson, Emma Rundcrantz, Hedda Wallin
Arrangörens hemsida https://www.sentowerpark.com/en/home/

30 september – 3 oktober Bonheiden, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Sofie Ekestubbe, Camilla Selander, Sofia Westborg
Arrangörens hemsida http://www.jumping-bonheiden.be/index.html

Nationella tävlingar vecka 39

2-3 oktober Trolleholms Ryttarförening – Folksam SM/RM i working equitation
Arrangörens hemsida https://www.trolleholm.nu/

2-3 oktober Vara Hästsportklubb, 4* paradressyr Special Olympics, Folksam Nationella Spelen
Arrangörens hemsida https://www.vhsk.se/

1-3 oktober Halmstads Fältrittklubb, 3*/2* hoppning för häst, Septemberhoppet
Arrangörens hemsida http://halmstadsfaltrittklubb.se/

1-3 oktober Karlstads Ridklubb, 3*/2* hoppning för häst, Carlstad Horse Show
Arrangörens hemsida https://www.krk.se/tavling/varatavlingar/

3 oktober Härnösands Ridklubb, 3*/2*/1* hoppning för häst, Hösthoppet
Arrangörens hemsida https://www.harnosandsridklubb.se/

1-3 oktober Södertälje Ridklubb, 3*/2*/1* hoppning för häst och ponny, Lilla Södertäljehoppet med Folksam Ponnyallsvenska
Arrangörens hemsida https://www.srk.se/

2-3 oktober Kågedalens Ryttarförening, 3*/2*/1* sportkörning, Regionsracet 2021
Arrangörens hemsida https://www.kdrf.se/

29 september – 3 oktober Flyinge Hästsportklubb, 3*/2*/1* dressyr för häst, SWB Equestrian Weeks med Breeders Trophy Dressyr
Arrangörens hemsida https://flyinge.se/fhsk/

1-3 oktober Sundsvalls Fältrittklubb, 3*/2*/1* dressyr för häst, Oktoberdressyren på Färsta
Arrangörens hemsida https://www.sfrk.net/

2 oktober Mantorpsryttarna, 3*/2* dressyr för ponny, Folksam Ponnyallsvenska
Arrangörens hemsida http://www.mantorpsryttarna.com/

3 oktober Stora Wäsby Fältrittklubb, 3* dressyr för ponny, Folksam Ponnyallsvenska
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/StoraWasbyFRK-Ridsport/

3 oktober Spekeröds Ridklubb, 3*/2* dressyr för ponny, Folksam Ponnyallsvenska
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/SpekerodsRK-Ridsport/

Med reservation för ändringar

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.