Foto Fredrik Jonsving

Tävlingar vecka 40 och 41

Sveriges lag rider Nation Cup i fälttävlan – men från EM-bronslaget är endast Christoffer Forsberg med.
Petronella Andersson hoppar 4* i St Tropez och på Flyinge har det blivit dags för SWB:s hoppvecka.

Internationella tävlingar vecka 40

10 oktober Växjö, Dackeritten CEI1* 100 km/CEIYJ1* 100 km, internationell distansritt
Svenska ryttare: CEI1*: Emelie Ekström, Katarina Mungsgård, Görel Sigurdson, Cecilia Sonesson
CEIYJ1*: Ebba Bota, Joline Lindblom, Anna Remmare, Linnea Ruste, Emma Schuber, Frida Wanér
Arrangörens hemsida https://www.vdrs.se/

7-10 oktober Boekelo, Nederländerna CCIO4*-NC, internationell fälttävlan med FEI Eventing Nations Cup Final
Svenska ryttare: Lina Forsberg, Sandra Gustafsson, Christoffer Forsberg
Arrangörens hemsida https://military-boekelo.nl/EN/Home.aspx

6-10 oktober St Tropez-Grimaud, Frankrike, CSI4*/CSI2*
Svensk ryttare: Petronella Andersson
Arrangörens hemsida https://jumping-golfe-saint-tropez-en.hubside.fr/

6-9 oktober Sacramento, Rancho Murieta, CA, USA CSI4*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Hanna Mauritzson
Arrangörens hemsida http://www.westpalmsevents.com

5-10 oktober Oliva, Spanien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Clara Bacher, Isabell Bengtsson, Erika Lickhammer-van Helmond, Stella Röhlcke
Arrangörens hemsida https://metoliva.com/en/

6-10 oktober Birmingham, Storbritannien CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Angelie von Essen
Arrangörens hemsida http://www.hoys.co.uk

6-10 oktober Gorla Minore, Italien CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Charlotte McAuley, Marcus Westergren
Arrangörens hemsida http://www.equieffe.it

7-10 oktober Opglabbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelica Augustsson Zanotelli, Annika Axelsson, Isabelle Backman, Michelle Cranning Hillgren, Stina Efraimsson, Jonna Ekberg, Cora Hirn, Irma Karlsson, Amanda Landeblad, Janelle Larsson, Douglas Lindelöw, Margit Lindvall, Karin Martinsen, Antonia Pettersson Häggström, Hedda Wallin
Arrangörens hemsida https://www.sentowerpark.com/en/home/

Nationella tävlingar vecka 40

9-10 oktober Gunnesby Hästsportklubb – Folksam SM i mounted games lag
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/GunnesbyHSK-Ridsport/gunnesbyhastsportklubb
Tävlingplats Göteborgs Hästsportklubb

4-10 oktober Flyinge Hästsportklubb, 3*/2*/1* hoppning för häst, SWB Equestrian Weeks med Breeders Trophy
Arrangörens hemsida https://flyinge.se/fhsk/

7-10 oktober Mantorp Hästsportförening, 3*/2* hoppning för häst. Mantorp Horse Show Fall Edition
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/mantorphastsportforening-ridsport/

9 oktober Vikbolandets Ryttarförening, 3*/2* dressyr för häst
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/VikbolandetsRF-Ridsport/

9-10 oktober Ljungby Ridklubb, 3*/2* dressyr för häst
Arrangörens hemsida https://www.ljungbyridklubb.org.se/

10 oktober Vallentuna Ridklubb, 3*/2* dressyr för häst, Oktoberdressyr
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/VallentunaRK-Ridsport/

10 oktober Eskilstunaortens Ryttarförening, 3*/2* dressyr för häst
Arrangörens hemsida https://www.eskilstunaortens-rf.se/

9-10 oktober Luleå Ridklubb, 3*/2* dressyr för häst och ponny
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/LuleaRK-Ridsport/

9-10 oktober Södra Gotlands Rid o Körklubb, 3*/2*/1* sportkörning
Arrangörens hemsida https://www.sgrk.nu/

9-10 oktober Sundsvall Ridklubb, 3*/2*/1* hoppning för ponny, Sundsvall Autumn Pony Show, Folksam Ponnyallsvenska
Arrangörens hemsida https://www.sundsvallsrk.nu/

8-10 oktober Laholms Ryttarförening, 3*/2*/1* hoppning för ponny, Laholms Ponny Grand Prix med Prins Carl Philips Pris, Folksam Ponnyallsvenska, kval Agria Pony Trophy
Arrangörens hemsida https://www.laholmsrf.se/

9-10 oktober Skabersjöortens Ryttarförening, 3*/2*/1* hoppning för ponny, Skabersjöhoppet
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/SkabersjoortensRF-Ridsport/

Internationella tävlingar vecka 41

16-17 oktober Gärds Ryttarförening/Kristianstad CCI3*/CCI2*, internationell fälttävlan samt SM i fälttävlan för senior, young rider, junior
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida https://www.kristianstadinternationaleventing.se/
Presskontakt och ackreditering: Evelina Nilsson Sparv, evelinasparv@hotmail.com, 070-226 38 36

13-17 oktober Oslo, Norge CSI5*-W, CSI2*, internationell hoppning med Longines FEI Jumping World Cup
Svenska ryttare: CSI5*-W: Jens Fredricson, Douglas Lindelöw
CSI2*: Johanna Carlsson, Andrea Falk, Emma Falk, Carl-Walter Fox, Jacob Hellström, Bella Lidgren, Hannes Melin, Anna Olsson, Anna Persson, Erica Swartz
Arrangörens hemsida https://oslohorseshow.com/en/en_kohs/

15-17 oktober Samorin, Slovakien CSI5* GCT/CSI2*, internationell hoppning med Global Champions Tour
Svenska ryttare: Peder Fredricson, Evelina Tovek, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida https://www.gcglobalchampions.com/en-us/schedule/2021/samorin/location

13-17 St Tropez-Grimaud, Frankrike CSI5*/CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Petronella Andersson
Arrangörens hemsida Arrangörens hemsida https://jumping-golfe-saint-tropez-en.hubside.fr/

13-17 oktober Strzegom, Polen CCI3*/CCIOYJ3*/2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Maria Svane, Anna Svane
Arrangörens hemsida https://www.eventing.strzegomhorsetrials.pl/en/

12-17 oktober Oliva, Spanien CSI3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Clara Bacher, Isabell Bengtsson, Erika Lickhammer-van Helmond
Arrangörens hemsida https://metoliva.com/en/

14-17 oktober Lier, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Klara Edin Bostam, Erik Dahnelius, Julia Dahnelius, Jonna Ekberg, Elsa Johansson, Louise Nyberg, Ida Svensson
Arrangörens hemsida https://www.azelhof.be/en/home/

14-17 oktober Vejer de la Frontera, Spanien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Anna Eleonora Lindberg, Jorina Nilsson, Arvid Tenfält
Arrangörens hemsida https://sunshinetour.net/en/

Nationella tävlingar vecka 41

16-17 oktober Gärds Ryttarförening – SM i fälttävlan senior, young rider, junior samt internationell fälttävlan
Arrangörens hemsida https://www.kristianstadinternationaleventing.se/

15-17 oktober Karlshamns Ridklubb, 3*/2* hoppning för häst
Arrangörens hemsida https://www.karlshamnsridklubb.com/

15-17 oktober Lidköpings Ridklubb, 3*/2* hoppning för häst, Arena Youth Tour
Arrangörens hemsida https://www.lrk.se/default.aspx

15-17 oktober Billdals Ridklubb, 3*/2* dressyr för häst, Billdal Horse Show Dressage
Arrangörens hemsida https://www.billdalsridklubb.com/

15-17 oktober Strömsholms Ridsportförening, 3*/2* dressyr för häst
Arrangörens hemsida https://stromsholmsridsportforening.se/

15-17 oktober Borås Fältrittklubb, 3*/2* hoppning för häst och ponny, Änglahoppet med Prins Carl Philips Pris, kval Hööks Ponny Grand Prix
Arrangörens hemsida http://borasridhus.se/

15-17 oktober Lunds C Ryttarförening, 3*/2*/1′ hoppning för häst och ponny, Oktoberhoppning med Ridsportallsvenskan Div 2
Arrangörens hemsida http://lundscivila.se/

16-17 oktober Sydslättens Ryttarförening, 3*/2* dressyr för häst och ponny
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/SydslattensRF-Ridsport/

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.