Henrik Peder Evelina

Veckans tävlingar

Även denna helg blir det femstjärniga hoppningar i St Tropez, en stor del av svenska dressyrlandslaget startar i tyska Hagen och ett gäng svenskar rider fyrstjärnig fälttävlan i Polen.

Svenska Ridsportförbundet – senaste nytt samt aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 39 och 40 2020.

Här hittar du Kalendern på hemsidan med mer information, TV-tider, resultat mm. Mer information för media inklusive biografier, tidigare mästerskapsresultat mm finns HÄR

Svenska Ridsportförbundets uppdateringar med anledning av smittläget finns här

 

Internationella tävlingar vecka 39

24-27 september St Tropez Grimaud, Frankrike CSI5*/CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Petronella Andersson, Peder Fredricson, Evelina Tovek, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida https://hubside-jumping-en.hubside.fr/

24-27 september Hagen a T.W., Tyskland CDI4*/CDIYJ, internationell dressyr
Svenska ryttare: Therese Nilshagen, Christina Pantzar, Antonia Ramel, Juliette Ramel, Felicia Bermar Vistedt (CDIY), Matilda Illerfelt (CDIY), Amanda Lindholm (CDIJ), Ida Person (CDIJ)
Arrangörens hemsida https://psi-events.de/

25-27 september Baborowko, Polen CCI4*/CCI3*/CCI2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Alice Andersen, Anna Freskgård, Aminda Ingulfson, Philippa Magnusson, Saga Suovanen, William Nilsson Fryer
Arrangörens hemsida www.bhss.baborowko.pl

24-27 september Aiken, SC, USA, CCI4*/CCI3*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Jennie Jernström
Arrangörens hemsida http://www.stableviewfarm.com

23-27 september Lier, Belgien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Wilma Hellström, Antonia Häggström Pettersson, Erica Swartz,
Arrangörens hemsida https://www.azelhof.be/en/home/

24-27 september Canteleu, Frankrike CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Fredrik Jönsson, Alexander Zetterman
Arrangörens hemsida http://www.equi-normandie.fr

25-27 september Köpenhamn, Danmark CCI3*/CCI2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Henrik Adnervik, Stina Arosenius, Klara Liden Kiraly, Johan Lundin, Anna Nilsson, Louise Romeike, Tuva Rosencrantz, Amanda Staam, Elvira Stafverfeldt, Frida Wicksell, Ebba Adnervik, Elsa Enskär, Hanna Gryme, Lars Roepstorff, Frida Andersson, Sandra Odelberg
Arrangörens hemsida http://www.copenhagen-eventing.dk

23-27 september Gorla Minore CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Jens Fredricson, Helena Lundbäck, Lovisa Stintzing
Arrangörens hemsida http://www.equieffe.it

24-27 september Bonheiden, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Frida Berggren, Linnéa Persson, Marcus Westerfren
Arrangörens hemsida http://jumping-bonheiden.be/en/home

24-27 september Sevilla, Spanien CCI1*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Antonia Heramb
Arrangörens hemsida https://www.angloarabe.net/

26-27 september Wesel-Obrighoven, Tyskland CCI2*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Sara Algotsson Ostholt
Arrangörens hemsida http://rv-obrighoven.com/

26-27 september Keysoe, Storbritannien CCI2*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Line Andresen
Arrangörens hemsida keysoe.com

23-27 september Opglabbeek, Belgien CSIOYJChP, internationell hoppning för ungdomsryttare med FEI Jumping Nations Cup
Svenska ryttare:
Young Rider: Fanny Blanck, Andre Brandt, Julia Hallberg, Ottilia Lundgren, Wilma Marklund, Erik Nordström, Elsa Johansson
Juniorer: Lucas Arvidsson, Ebba Kewenter, Lilly Landgren, Janelle Larsson, Philip Svitzer, Julie Carlberg, Cornelia Wallenborg
Children: Ida Brunåker, Emil Jönsson, Lovisa Korneliusson, Svea Tegnestedt
Children/ponny: Linn Arvidsson, Ebba Danielsson, Clara Hermelin
Ponny: Filippa Lagergren
Arrangörens hemsida https://www.sentowerpark.com/en/home/

 

Nationella tävlingar vecka 39

Folksam Elitallsvenska
25-27 september Motala Ryttarförening, nationell hoppning, Hösthoppet med Folksam Elitallsvenska Mellersta zonen omg 2 & 3
Arrangörens hemsida https://www.motalarf.com/

Folksam Ponnyallsvenska dressyr
27 september Gagnefs Ridklubb, nationell ponnydressyr, Folksam Ponnyallsvenska Elit omg 3
Arrangörens hemsida https://www.gagnefsridklubb.org/

27 september Knöppelåsens Ryttarsällskap, nationell ponnydressyr, Folksam Ponnyallsvenskan Elit omg 3
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/KnoppelasensRyttarsallskap-Ridsport/

26-27 september Skalmsta Ridklubb, nationell ponnydressyr, Folksam Ponnyallsvenska Elit omg 3
Arrangörens hemsida https://www.skalmstaridcenter.se/

 

Övriga tävlingar

24-27 september Halmstads Fältrittklubb, nationell hoppning
Arrangörens hemsida http://www.hfrk.nu/

25-27 september Karlstads Ridklubb, nationell hoppning, Carlstad Horse Show
Arrangörens hemsida https://www.krk.se/

25-27 september Umeå Ryttarförening, nationell hoppning
Arrangörens hemsida https://www.hippologum.se/

22-27 september Flyinge Hästsportklubb, nationell dressyr, Breeders Trophy Dressyr Kval till Lövsta Future Challenge
Arrangörens hemsida https://flyinge.se/fhsk/

26-27 september Luleå Ridklubb, nationell dressyr för häst och ponny
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/LuleaRK-Ridsport

27 september Kungsbacka Ridklubb, nationell ponnydressyr
Arrangörens hemsida https://www.kungsbackaridklubb.se/

27 september SVEA Voltigeklubb, nationell voltige, Skånska Mästerskapen i voltige, Sydserien & SVEAs klubbcup
Arrangörens hemsida http://www.sveavoltige.se/

 

Internationella tävlingar vecka 40

1-4 oktober Luhmühlen, Tyskland CCI4*/CCI3*, internationell fälttävlan
Arrangörens hemsida http://www.luhmuehlen.de/

30 september – 4 oktober Vejer de la Frontera, Spanien CSI3*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida https://www.sunshinetour.net/en/

30 september – 4 oktober Gorla Minore, Italien CSI2*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida http://www.equieffe.it

1-4 oktober Bonheiden, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida http://jumping-bonheiden.be/en/home

1-4 oktober Opglabbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida https://www.sentowerpark.com/en/home/

1-4 oktober Riesenbeck, Tyskland CSI2*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida http://www.riesenbeck-international.com

2-3 oktober Ermelo, Nederländerna CEI3* 160/CEI1* 100/CEIYJ2* 120, internationell distansritt
Arrangörens hemsida http://www.endurancesport.nl/

Nationella tävlingar vecka 40

3-4 oktober Vara Hästsportklubb, elit Paradressyr, Nationella Spelen Special Olympics 2020
Arrangörens hemsida https://www.vhsk.se/

3-4 oktober Landvetter Ryttarsällskap/Nordhallands Ridklubb, SM mounted games individuellt, senior, junior
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/LandvetterRS-Ridsport/

Folksam Ponnyallsvenska hoppning
2-4 oktober Laholms Ryttarförening, nationell hoppning för häst och ponny, Laholms Ponny Grand Prix med Folksam Ponnyallsvenska zon Väst omg 1
Arrangörens hemsida https://www.laholmsrf.se/

3-4 oktober Sundsvalls Ridklubb, nationell ponnyhoppning, Folksam Ponnyallsvenska zon Polar omg 3
Arrangörens hemsida https://www.sundsvallsrk.nu/

3-4 oktober Hamre Ridklubb, regional ponnyhoppning, Folksam Ponnyallsvenska zon Nord omg 3
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/HamreRK-Ridsport/

Övriga tävlingar
22 september – 4 oktober Flyinge Hästsportklubb, nationell dressyr och hoppning, Breeders Trophy
Arrangörens hemsida https://equestrian-weeks.swb.org/

3-4 oktober Ljungby Ridklubb, nationell dressyr
Arrangörens hemsida https://www.ljungbyridklubb.org.se/

3 oktober Vikbolandets Ryttarförening, nationell dressyr
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/VikbolandetsRF-Ridsport/

3-4 oktober Kågedalens Ryttarförening, nationell sportkörning, Höstracet
Arrangörens hemsida https://www.kdrf.se/

4 oktober Rappestads Ridklubb, nationell ponnydressyr, Höstdressyr med KM, final i Div 4 samt 2a omg i Div 2
Arrangörens hemsida http://www.rappestad-rk.nu/start/

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.