Hästen vägrar – kräver en halv miljon tillbaka
Efter flera nationella tävlingar ansåg köparen att hästen inte höll måttet. Köparen krävde då en halv miljon kronor tillbaka av den profilerade ridsportkollegan från Halland som sålt hästen 2016, med argumentet att hon blev vilseledd av säljaren.
Tingsrätten ansåg dock inte att det handlade om något rättsligt fel och avslog yrkandet. Som förlorande part dömdes köparen i tingsrätten till att betala 248.000 kronor för motpartens rättegångskostnader.
Säljaren å sin sida menar att hästen felbehandlats av sina nya ägare. ”Påstådda fel är en konsekvens av brister i omvårdnaden av hästen och i samspelet mellan ryttaren och hästen. De brister köparen har gjort gällande har uppkommit som en följd av köparens bristande omvårdnad och/eller handhavande med hästen.”
Uppgifterna var avgörande förutsättningar för köpet av hästen. Priset som betalades för hästen – 500.000 kr – motiverades av detta. Köparen har förlitat sig på de uppgifter som säljaren lämnade, annars skulle man inte ha köpt hästen.
”Efter att köparen startat hästen vid tre tävlingar på nationell nivå (vilken har en lägre svårighetsgrad än motsvarande internationell nivå) i 1,20–1,35-metersklasser konstaterades att hästen inte hade de egenskaper som bolaget utfäst. Hästen var inte rutinerad, den nådde inte upp till uppgiven utbildnings- eller kapacitetsnivå och den var inte modig. Detta har visat sig bl.a. genom att hästen vägrat hoppa hinder i 1,35-metersklassen. Efter reklamationen har köparen kontrollerat uppgifter från säljaren att hästen tävlat i 1,35-metersklass i maj 2014. Dock anges på tävlingsarrangörens hemsida samt i Internationella ridsportförbundets databas att tävlingsklassen var 1,30 meter. Efter den tävlingen har hästen endast tävlat i 1,10–1,30-metersklasser på nationell nivå och endast gjort ett tiotal starter i klassen 1,30 meter. Hästen har heller inte deltagit i tävlingar i Sunshine Tour.”
Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.