Importhästar orsak till influensautbrott
Smittor av olika slag fortsätter att hålla sitt grepp om Sverige. Nu har turen kommit till hästinfluensa – vars spridning kan härledas till importhästar, menar Gittan Gröndahl, statsveterinär på SVA.
Just hästinfluensa är inte särskilt farligt för en vaccinerad häst. Däremot kan ovaccinerade hästar bli mycket sjuka. Gittan Gröndahl besökte TV4:s Nyhetsmorgon under onsdagsmorgonen för att diskutera sjukdomen och vikten av vaccination.
– Nu har vi haft fyra konstaterade fall i Sverige och då tittade vi tillsammans med veterinärer och länsveterinärer på lite smittspårning på det här, säger hon.
Transportörer
Slutsatsen blev att samtliga fall kunde härledas till olika hästtransporter från utlandet som åkt runt i Sverige med hästar från exempelvis Irland och Storbritannien. Länder som just nu är hårt drabbade av influensa. Transportörerna har enligt uppgift från SVA lämnat hästar på inte mindre än 19 ställen.
– Nu är det sjuka hästar på många ställen för så fort kan det gå, säger Gittan Gröndahl.
Hon rekommenderar att man isolerar nykomna hästar oavsett om de visar några symtom eller inte.
Du kan se hela intervjun med Gittan Gröndahl i TV4 här nedan.
Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.