Kommande tävlingar vecka 41 och 42

VM i körning är inställt och det blir inga 5*-tävlingar denna vecka. Men Peder Fredricson och Henrik von Eckerman rider 4* hoppningar i St Tropez, igen!, och massor av svenskar rider 4* fälttävlan denna vecka. Ludwig Svennerstål och Therese Viklund i Storbritannien, Louise Romeike, Hanna Berg, med flera i Polen, där vi även kommer att ha svenska juniorer och ponnyryttare på plats.

Här kan du se de närmaste tävlingarna i Svenska Ridsportförbundets kalender!

Senaste nytt samt aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 41 och 42 2020.

Internationella tävlingar vecka 41
5-6 oktober Little Downham, Storbritannien CCI4*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Ludwig Svennerstål, Therese Viklund
Arrangörens hemsida http://www.elyeventing.co.uk/

7-11 oktober St Tropez Grimaud, Frankrike CSI4*/CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Peder Fredricson, Henrik von Eckermann, Janelle Larsson (CSI2*), Catherine Silfverling Jansson (CSI2*)
Arrangörens hemsida https://hubside-jumping-en.hubside.fr/

8-11 oktober Strzegom, Polen CCI4*/CCI3*/CCI2*/CCIOJ2*/CCIOP2, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Louise Romeike, Henrik Adnervik, Christoffer Forsberg, Anna Nilsson, Hanna Berg, Katrin Norling, Alice Andersen
Junior: Smilla Hjalmarsson
Ponny: Elly Kvarnstrand, Signe Kvarnstrand, Sally Wittvången
Arrangörens hemsida https://eventing.strzegomhorsetrials.pl/en/

6-11 oktober Vilamoura, Portugal CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Hannah Åkerblom
Arrangörens hemsida https://www.vilamouraequestriancentre.com/

7-11 oktober Vejer de la Frontera, Spanien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Linda Heed, Antonia Andersson
Arrangörens hemsida https://www.sunshinetour.net/en/

7-11 oktober Thoresby Park, Storbritannien CCI3*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Kajsa Månsby Svedberg
Arrangörens hemsida http://www.bedeltd.co.uk

8-11 oktober Opglabbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Viola Åman, Annika Axelsson, Viggo Björklund, Thomas Fasteus, Mikaela Gustaphson, Anna Hästbacka, Jacob Hellström, Elsa Johansson, Irma Karlsson, Sofia Kroon, Sofia Larsson, Linnéa Persson, Angelie von Essen, Sofia Westborg
Arrangörens hemsida https://www.sentowerpark.com/en/home/

7-10 oktober Tönsberg, Norge CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Douglas Lindelöw, Hedda Wallin, Bella Lidgren
Arrangörens hemsida www.equestrian.no

10-11 oktober Bad Segeberg, Tyskland CCI2*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Malin Petersen
Arrangörens hemsida http://www.reiten-sh.info

INSTÄLLT: 7-11 oktober Valkenswaard, Nederländerna CH-M-A4/CAI2*-H2/H4, internationell sportkörning med VM i sportkörning för fyrspann
Arrangörens hemsida www.drivingvalkenswaard.com

Nationella tävlingar vecka 41

Folksam Elitallsvenska
9-11 oktober Lunds C Ryttarförening, nationell hoppning, Folksam Elitallsvenska Södra zonen omg 2&3 och Ridsportallsvenskan Div 2
Arrangörens hemsida http://lundscivila.se/

9-11 oktober Lidköpings Ridklubb, nationell hoppning, Folksam Elitallsvenska Västra zonen omg 2 & 3
Arrangörens hemsida http://www.lrk.se/default.aspx

Folksam Ponnyallsvenska hoppning
10-11 oktober Vikbolandets Ryttarförening, regional hoppning för häst och ponny, Folksam Ponnyallsvenska zon Central omg 3 samt Div 2 final
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/VikbolandetsRF-Ridsport/

Folksam Ponnyallsvenska dressyr
10 oktober Helsingborgs Fältrittklubb, nationell ponnydressyr, Folksam Ponnyallsvenska Dressyr Elit
Arrangörens hemsida http://www.hfrk.nu

Övriga tävlingar
9-11 oktober Karlshamns Ridklubb, nationell hoppning
Arrangörens hemsida https://www.karlshamnsridklubb.com/

11 oktober Eskilstunaortens Ryttarförening, nationell dressyr, Höstdressyren
Arrangörens hemsida https://www.eskilstunaortens-rf.se/

10 oktober Kullasällskapet Kusk, nationell sportkörning
Arrangörens hemsida https://www.kullasallskapet.se/

9-11 oktober Borås Fältrittklubb, nationell hoppning för häst och ponny, Änglahoppet med Hööks Ponny GP och Prins Carl Philips Pris, semifinal 1
Arrangörens hemsida http://www.borasridhus.se/

10-11 oktober Umeå Ryttarförening, nationell hoppning för häst och ponny, endast för U25 och ponny, kval till Borås Ponny Grand Prix
Arrangörens hemsida https://www.hippologum.se/

Internationella tävlingar vecka 42
12-18 oktober Aarhus Vilhelmsborg, Danmark CDI-W/CDI3*/CSI2*/CSIYJP, internationell dressyr och hoppning med FEI World Cup Dressage
Svenska ryttare:
CDI-W: Therese Nilshagen, Antonia Ramel, Patrik Kittel
CDI3* Stora rundan: Johanna Due Boje, Sandra Dahlin, Antonia Ramel, Jeanna Högberg
CDI3* Lilla rundan: Patrik Kittel, Jeanna Högberg, Lovisa Wessblad
CSI2*: Ebba Danielsson, Emma Emanuelsson, Ingemar Hammarström, Selma Hammarström, Linus Herzig, Lilly Landgren, Erik Nordström, Alice Tapper
Arrangörens hemsida http://www.worldcupherning.dk/

15-18 oktober Le Lion d´Angers, Frankrike CH-M-YH-CCI3*/CCI2*, Unghäst-VM i fälttävlan
Arrangörens hemsida https://www.mondialdulion.com/en/

14-18 oktober St Tropez Grimaud, Frankrike CSI4*/CSI2*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida https://hubside-jumping-en.hubside.fr/

12-18 oktober Vilamoura, Portugal CSI3*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida https://www.vilamouraequestriancentre.com/

14-18 oktober San Giovanni in Marignano, Italien CSI2*/CSIP, internationell hoppning
Arrangörens hemsida http://www.horsesrivieraresort.net

15-18 oktober Lier, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida www.azelhof.be

15-18 oktober Kronenberg, Nederländerna CSI2*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida www.peelbergen.eu

Nationella tävlingar vecka 42

Folksam Elitallsvenska
16-18 oktober Sundsvalls Ridklubb, nationell hoppning, Folksam Elitallsvenska Norra zonen
Arrangörens hemsida https://www.sundsvallsrk.nu/

Folksam Ponnyallsvenska
16-18 oktober Ulricehamnsbygdens Ridklubb, nationell ponnyhoppning, UBRK Pony Grand Prix med Folksam Ponnyallsvenska zon Väst omg. 3 (tävlingsplats Grevagården)
Arrangörens hemsida https://www.ubrk.se/

Övriga tävlingar
17-18 oktober Lillhagens Ridklubb, nationell hoppning, Oktoberhoppet
Arrangörens hemsida https://www.lillhagen.nu/

16-18 oktober Falkenbergsortens RF, nationell dressyr, Höstdressyr
Arrangörens hemsida http://www.forf.se/

16-18 oktober F Mantorpsryttarna, nationell dressyr
Arrangörens hemsida http://www.mantorpsryttarna.com/

17-18 oktober Kungsbacka Ridklubb, nationell dressyr
Arrangörens hemsida https://www.kungsbackaridklubb.se/

17-18 oktober Umeå Ryttarförening, nationell dressyr för häst och ponny, Oktoberdressyren
Arrangörens hemsida https://www.hippologum.se/

17-18 oktober Högbo Ridklubb, nationell ponnyhoppning, Prins Carl Philips Pris, semifinal 2
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/HogboRK-Ridsport

17-18 oktober Osbyortens Ryttarförening, nationell hoppning, Osby Autumn Show
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/OsbyortensRF-Ridsport

 

Här hittar du Kalendern på hemsidan med mer information, TV-tider, resultat mm. Mer information för media inklusive biografier, tidigare mästerskapsresultat mm finns HÄR

Svenska Ridsportförbundets uppdateringar med anledning av smittläget finns här

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.