Sara Algotsson Ostholt - Chicuelo.

Tävlingar vecka 12 och 13

Internationella tävlingar vecka 12

22-27 mars Wellington, Florida, USA CSI4*/CSI2*/CDI4*/CDI1*, internationell hoppning och dressyr
Svenska hoppryttare: Petronella Andersson
Svenska dressyrryttare: Tinne Vilhelmson Silfvén, Christina Devine
Arrangörens hemsida hoppning: https://pbiec.coth.com/
Arrangörens hemsida dressyr: https://gdf.coth.com/

21-27 mars Vejer de la Frontera, Spanien CSI4*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Douglas Lindelöw, Alexander Zetterman, Antonia Andersson, Agneta Carlén, Michelle Cranning Hillgren, Sofia Everz Svanberg, Jacob Hellström, Ottilia Lundgren, Stella Röhlcke, Angelie von Essen, Wilma Weidlitz, Frida Berggren, Linda Lilje Millqvist, Pepijn Ott
Arrangörens hemsida: https://www.sunshinetour.net/

26-27 mars Luhmühlen, Tyskland CCI3*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Stina Arosenius, Christoffer Forsberg, Lina Forsberg, Amanda Ingulfson, Malin Petersen, Louise Romeike
Arrangörens hemsida: http://www.luhmuehlen.de/

24-27 mars Kronenberg, Nederländerna CCI3*/CCI2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Amanda Staam, Amanda Andersson, Wynja Eriksdotter Rubin, Tuva Rosencrantz, Julia Andersson, Frida Wicksell
Arrangörens hemsida: https://www.rechenstelle.de/en/agenda/2022/kronenberg/

24-27 mars Exloo, Nederländerna CAI3*-H1/CAI2*-H1/CAI3*-P2/CAI2*-P1/CAI3*-P1, internationell sportkörning
Svenska kuskar: Johan Herner, Emma Olsson, Åke Larsson, Gunlög Frost, Johny Sjödin, Lida Sjödin, Emma Gustavsson
Arrangörens hemsida: http://horsedrivingkronenberg.nl

21-27 mars Arezzo, Italien CSI3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Filip Ågren, Johanna Carlsson, Ophelia Jenderholt, Elsa Johansson, Frida Levin, Liam Nilsson, Matilda Pettersson, Jenny Smideblad, Erica Swartz, Camilla Andersson, Jannie Canovill, Bella Lidgren, Annakarin Nylander, John Österdahl, Isabelle Schiller
Arrangörens hemsida: https://arezzoequestriancentre.com/

22-27 mars Oliva, Spanien CSI3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Isabell Bengtsson, Erik Dahnelius, Ebba Danielsson, Carl-Walter Fox, Jennie Juhlin Lundström, Lilly Landgren, Janelle Larsson, Karin Martinsen, Evelyn Sander, Jens Wickström, Rebecka Berntsson, Patricia Davin, Clara Edenhammar, Amanda Ericsson, Ina Forssén, Ella Gustafsson, Alexandra Mellhage, Ulrika Sanny, Maria Östman
Arrangörens hemsida: https://metoliva.com/en/

24-27 mars Riesenbeck, Tyskland CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Ebba Johansson, Nicole Persson
Arrangörens hemsida: https://riesenbeck-international.com/

24-27 mars Lier, Belgien CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Mikael Carlstedt, Isabell Carlstedt, Estelle Gustafsson, Cecilia Holmquist, Marlene Lindblad, Malin Parmler, Daisy Pearson, Gabrielle Young Shing Pettersson, Paula Unghanse, Cornelia Wallenborg, Camilla Selander, Tilde Westin
Arrangörens hemsida: https://www.azelhof.be/nl/home

24-26 mars Werribee VIC, Australien CSI1*-W, internationell hoppning
Svensk ryttare: Frida Lindgren
Arrangörens hemsida: https://djwts.org.au/

24-26 mars Tordera, Spanien CEI1*-100, internationell distansritt
Svensk ryttare: Frida Wanér
Arrangörens hemsida: https://www.canxapi.com/

Nationella tävlingar vecka 12

25-27 mars Ljungby Ridklubb, 3*/2* hoppning för häst med Folksam Elitallsvenska och Ridsportallsvenskan Div 1
Arrangörens hemsida: https://www.ljungbyridklubb.org.se/

25-27 mars Åstorportens Ryttarförening, 3*/2* dressyr för ponny med kval till Equestrian Stockholm ponny kür och SIHS ponny kür
Arrangörens hemsida: https://www.astorprf.nu/

25-27 mars Umeå Ryttarförening, 3*/2* hoppning för häst med Folksam Elitallsvenska
Arrangörens hemsida: https://www.hippologum.se/

26-27 mars Kungsbacka Ridklubb, 3*/2* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: https://www.kungsbackaridklubb.se/

26-27 mars Hammarö Ryttarförening, 3*/2* dressyr för ponny
Arrangörens hemsida: https://www.hammarorf.se/

26-27 mars Hallsta Ridklubb, 3*/2*/1* hoppning för häst och ponny med ponnyallsvenskan div 1
Arrangörens hemsida: https://www.hallstaridklubb.se/

26-27 mars Tågarpsortens Ryttarförening, 3* fälttävlan för häst och ponny
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/TagarpsortensLantlrf-Ridsport/

26 mars Svea Voltigeklubb, 3*/2*/1* voltige för häst och ponny
Arrangörens hemsida: https://www.sveavoltige.se/

Internationella tävlingar vecka 13

29 mars – 3 april Wellington, Florida, USA CSI5*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Petronella Andersson
Arrangörens hemsida: https://pbiec.coth.com/

31 mars – 3 april Kronenberg, Nederländerna CCI4*/CCI3*/CCI2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Amanda Staam, Wynja Eriksdotter Rubin, Frida Wicksell, Tuva Rosencrantz
Arrangörens hemsida: https://www.peelbergen.eu/

31 mars – 3 april Thoresby Park, Storbritannien CCI4*/CCI3*/CCI2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sofia Sjöborg, Erika Sjöström
Arrangörens hemsida: https://www.bede-events.co.uk/thoresby

1-3 april Aiken, USA CCI4*/CCI3*/CCI2*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Jennie Järnström
Arrangörens hemsida: https://theaikenhorse.com/events/month/2022-04/

30 mars – 3 april Opglabbeek, Belgien CDI4*, internationell dressyr
Svenska ryttare: Patrik Kittel, Malin Wahlkamp-Nilsson
Arrangörens hemsida: https://www.sentowerpark.com/nl/home

28 mars – 3 april Arezzo, Italien CSI3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Filip Ågren, Johanna Carlsson, Linda Heed, Ophelia Jenderholt, Elsa Johansson, Frida Levin, Wilma Liljeqvist, Liam Nilsson, Anna Olsson, Matilda Pettersson, Jenny Smideblad, Erica Swartz, Svea Tegnestedt, Camilla Andersson, Jannie Canovill, Robin Carey, Amanda Gustavsson, Philippa Hedwall, Elin Hultberg, Cecilia Jansson, Annakarin Nylander, John Österdahl, Lily Tegnestedt, Viktoria Eknefelt
Arrangörens hemsida: https://arezzoequestriancentre.com/

30 mars – 2 april Kronenberg, Nederländerna CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Carolina Aqndersson, Alice Borglund, Magnus Jacobson, Sofia Kroon, Josefin Torell, Anna Assarsson, Emma Elgemark
Arrangörens hemsida: https://www.peelbergen.eu/

31 mars – 3 april Lanaken, Belgien CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Julie Carlberg, Beata Hermelin, Clara Hermelin, Ebba Kewenter, Amanda Landeblad, Erika Lickhammer-van Helmond, Helena Lundbäck, Anna Persson, Carla Peterson, Jill Silvanderson, Philip Svitzer, Alice Tapper, Joel Torstenson, Sofia Westborg, Emelin Anderberg, Klara Bostam Edin, Elsa Edin, Filippa Enmark, Anna Lagerfelt, Kim Martén
Arrangörens hemsida: http://www.zangersheide.com/

Nationella tävlingar vecka 13

1-3 april Ljungby Ridklubb, 3*/2* hoppning för ponny
Arrangörens hemsida: https://www.ljungbyridklubb.org.se/

1-3 april Åstorpsortens Ryttarförening, 3* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: https://www.astorprf.nu/

1-3 april Halmstads Fältrittklubb, 3*/2* hoppning för häst
Arrangörens hemsida: http://halmstadsfaltrittklubb.se/

2-3 april Täby Ryttarsällskap, 3*/2* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: https://www.tabyryttarsallskap.se/

2 april Fagersta Ryttarklubb, 3* dressyr för ponny
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/FagerstaRK-Ridsport/

2-3 april Strömsholms Ridsportförening, 3*/2* hoppning för häst med Folksam Elitallsvenska och Ridsportallsvenskan div 1
Arrangörens hemsida: https://stromsholmsridsportforening.se/

2-3 april Skånska Körsällskapet, 3*/2*/1* sportkörning för ponny och häst
Arrangörens hemsida: https://www.skanskakorsallskapet.com/

2-3 april Lillhagens Ridklubb, 3*/2*/1* dressyr för ponny
Arrangörens hemsida: https://www.lillhagen.nu/

3 april Fagersta Ryttarklubb, 3*/2* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/FagerstaRK-Ridsport/

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.