Angelica Augustsson Zanotelli - Kalinka van de Nachtegaele. Foto Kim C Lundin

Tävlingar vecka 17 och 18

I helgen står Frankrike i centrum – Henrik, Angelica och Janelle tävlar i St Tropez, det är 4* fälttävlan i Saumur och många svenska ungdomar på plats i Fontainebleau för bland annat nationshoppning.

Internationella tävlingar vecka 17

28 april – 1 maj St Tropez, Frankrike CSI5*/CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann, Angelica Augustsson Zanotelli, Janelle Larsson
Arrangörens hemsida: https://jumping-golfe-saint-tropez-en.hubside.fr/

27 april – 1 maj Saumur, Frankrike CCI4*-L/CCI3*-S, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Frida Andersen
Arrangörens hemsida: https://www.saumur.org/en/

27 april – 1 maj Ballindenisk, Irland CCI4*-S/CCI2*-L, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Erika Sjöström
Arrangörens hemsida: https://www.ballindenisk.org/

28 april – 1 maj Sopot, Polen CCI4*-S, CCI3*-L/S, CCI2*-S, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Malin Josefsson, Philippa Magnusson m.fl.
Arrangörens hemsida: http://www.hipodrom.sopot.pl/pl

27 april – 1 maj Kristiansand, Norge CDI3*/CDIU25/CDIYJP, internationell dressyr och ungdomsdressyr
Svenska ryttare: Carl Hedin, Jeanna Högberg, Gunilla Byström m.fl.
Arrangörens hemsida: https://www.epona.no/

27 april – 1 maj Morkov, Danmark CAI3*-H1/CAI2*-H4/H2/H1/P2/P1, internationell sportkörning
Svenska kuskar: Fredrik Persson, Cecilia Qvarnström m.fl.
Arrangörens hemsida: https://www.dansk-koere-selskab.com/

30 april – 1 maj Münster, Tyskland CCI3*-S, CCI2*-S, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Louise Romeike
Arrangörens hemsida: http://wrfs.online/index.php

28 april – 1 maj Maubeuge, Frankrike CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Erika Lickhammer-van Helmond
Arrangörens hemsida: https://www.jumpingmaubeuge.com/

28 april – 1 maj Opglabbeek, Belgien CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Petronella Andersson, Jonna Ekberg, Alexander Zetterman, Beata Walde
Arrangörens hemsida: https://www.sentowerpark.com/nl/home

27 april – 1 maj Riesenbeck, Tyskland CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Karin Martinsen
Arrangörens hemsida: https://riesenbeck-international.com/

27 april – 1 maj Deurne, Nederländerna CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Ida Selin, Linnéa Persson, Malin Parmler
Arrangörens hemsida: https://www.greenvalleyestate.nl/

28 april – 1 maj Drammen, Norge CSI2*/CSIP, internationell hoppning och ponnyhoppning
Svenska ryttare: My Lagerberg, Ebba Lennartsson, Vendela Molander, Klara Ström, Sonja Wallén
Arrangörens hemsida: https://www.norwaygrandprix.com/

28 april – 1 maj Busto Arsizio, Italien CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Lovisa Stintzing, Catherine Silfverling Jansson
Arrangörens hemsida: http://www.etrea.it/it/

28 april – 1 maj Fontainebleau, Frankrike CSIOCh NC/CSIOP NC/CSIU25, internationell ungdomshoppning med Nations Cup
Svenska ryttare: Alma Blommesköld, Valentina Jarl, Wilma Linell, Alicia Svensson, Ellinore Edgren, Mathilda Hansson, Victoria Jensen, Liam Nilsson, Willia Ohlinger Axelsson
Arrangörens hemsida: https://www.amc-concours.fr/bip-international

28 april – 1 maj Troisdorf, Tyskland CDICh, internationell ungdomsdressyr
Svensk ryttare: Mimi Letzén
Arrangörens hemsida: https://www.nt-turnierorganisation.de/

Nationella tävlingar vecka 17

28 april – 1 maj Sundbyholm Spring Tour, 4*/3*/2*/1* hoppning för häst och ponny med Folksam Ponny Cup samt Höj din nivå
Arrangörens hemsida: https://www.sundbyholm.com/

28 april Sällskapet Segersta Sportryttare, 3* dressyr
Arrangörens hemsida: https://www.segersta.se/

29 april – 1 maj Norrköping Horse Show, Åby Ridklubb, 3*/2*/1* hoppning
Arrangörens hemsida: https://www.norrkopinghorseshow.se/

29 april – 1 maj Nääs Hästsportförening, Åby Travbana, 3*/2* hoppning med Folksam Elitallsvenska och Ridsportallsvenskan div I
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/NaasHastsportforening-Ridsport/

29 april – 1 maj Willands Ryttarförening, 3*/2* dressyr för häst och ponny
Arrangörens hemsida: https://www.svenskalag.se/willandsrf

29 april – 1 maj Surahammars Ryttarförening, 3*/2*/1* dressyr för häst och ponny
Arrangörens hemsida: https://www.surarf.nu/

29 april – 1 maj Västerviksortens Ryttarförening, 3*/2* hoppning
Arrangörens hemsida: https://vasterviksrf.se/

29 april – 1 maj Henriksdals Ryttarförening, 3*/2*/1* hoppning med Ridsportallsvenskan div I
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/HenriksdalsRF-Ridsport/

30 april – 1 maj Gripens Ryttarförening, 3*/2*/1* dressyr och paradressyr för häst och ponny
Arrangörens hemsida: https://www.gripensryttarforening.se/

30 april – 1 maj Luleå Ridklubb, 3*/2* dressyr för häst och ponny
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/LuleaRK-Ridsport/

30 april – 1 maj Grevagårdens Ryttarförening, 3*/2*/1* dressyr för häst och ponny
Arrangörens hemsida: https://grevagardensrf.com/

30 april – 1 maj Hammarö Ryttarförening, 3*/2* dressyr
Arrangörens hemsida: https://www.hammarorf.se/

 

Internationella tävlingar vecka 18

5-8 maj La Baule, Frankrike CSI5*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann, Angelie von Essen, Evelina Tovek, Wilma Hellström, Petronella Andersson
Arrangörens hemsida: https://www.labaule-cheval.com/en/

4-8 maj Badminton, Storbritannien CCI5*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Sofia Sjöborg
Arrangörens hemsida: www.badminton-horse.co.uk

5-8 maj Marbach, Tyskland CCI4*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Lina Forsberg, Wilma Eriksson
Arrangörens hemsida: www.eventing-marbach.de

5-8 maj Achleiten, Österrike CDI4*, internationell dressyr
Svensk ryttare: Jacob Nörby Sörensen
Arrangörens hemsida: https://www.cdi.achleiten.at/

5-8 maj Sopot, Polen CCI4*/CCI3*/CCI2*/CCIP2, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Amanda Staam, Louise Romeike, Jonna Britse, Hanna Berg, Anna Freskgård, Katrin Norling, Henrik Adnervik, Alice Andersen, Maya Andersson Gouveia, Elsa Enskär, Klara Liden Kiraly, Johan Lundin, Philippa Magnusson, Anna Svane, Ebba Adnervik, Nora Skeppstedt, Frida Toreson, Wilma Bertilsson, Tilde Borg Zeidlitz, Alice Klarfelt, Moa Björklund, Selma Kvarnstrand, Julia Oscarsson, Hanna Wintzell
Arrangörens hemsida: www.hipodrom.sopot.pl

4-8 maj Montefalco, Italien CSI4*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Amanda Gustavsson, Jannie Canovill, Isabell Bengtsson, Svea Tegnestedt
Arrangörens hemsida: https://www.lelameinternational.com/

5-8 maj Opglabbeek, Belgien CSI3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Erik Dahnelius, Stina Efraimsson, Anna Hästbacka, Elsa Johansson, Irma Karlsson, Andrea Persson, Augusta Speiser, Ida Svensson, Sofia Westborg, Sofia Larsson
Arrangörens hemsida: https://www.sentowerpark.com/nl/home

5-8 maj Le Touquet, Frankrike CSI3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Douglas Lindelöw, Ottilia Lundgren, Alexander Zetterman, Beata Walde
Arrangörens hemsida: https://centreequestre-letouquet.com/

5-8 maj Drammen, Norge CSI2*/CSIP/CSIJ-A, internationell hoppning och ponnyhoppning
Svenska ryttare: Antonia Andersson, Amanda Eriksson, Philippa Hedwall, Wilma Heie, Emma Jakobsson, Cecilia Jansson, Fredrik Jönsson, My Lagerberg, Wilma Liljeqvist, Anna Olsson, Josephine Olsson, Johanna Säll Karlsson, Lisen Sandström, Viktoria Eknefelt, Cornelia Wallenborg, Linn Widmark, Emil Jönsson, Ebba Kewenter
Arrangörens hemsida: https://www.norwaygrandprix.com/

5-8 maj Lamprechtshausen, Österrike CSIOP-NC/CSIOCh-NC, internationell ungdomshoppning med Nations Cup
Svenska ryttare: Loviza Ardenmark, Ellen Hammarström, Ophelia Jenderholt, Selma Staffare, Alicia Svensson, Alma Blommesköld, Mathilda Hansson, Valentina Jarl, Lily Tegnestedt, Nathalie Wennerhorn, Carl-Hugo Westergren
Arrangörens hemsida: https://www.ihremeldestelle.at/

4-8 maj Deurne, Nederländerna CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Frida Berggren, Cecilia Holmquist
Arrangörens hemsida: https://www.greenvalleyestate.nl/

6-8 maj Schildau, Tyskland CEIYJ2* 120, internationell distansritt
Svensk ryttare: Emma Schuber
Arrangörens hemsida: http://schildau.mitteldeutschlanddistanz.de/

4-8 maj Riesenbeck, Tyskland CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Lina Renström, Linnéa Persson
Arrangörens hemsida: https://riesenbeck-international.com/

5-8 maj Samorin, Slovakien CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Arvid Tenfält
Arrangörens hemsida: http://www.ridersanddreams.sk/

5-8 maj Mariakalnok, Ungern CDI1*, internationell dressyr
Svensk ryttare: Michelle Hagman Hassink
Arrangörens hemsida: www.dressurzentrum.hu

Nationella tävlingar vecka 18

5-8 maj Sundbyholm Horse Center Ryttarförening 4*/3*/2* hoppning för häst och ponny med Folksam Elitallsvenska och Ridsportallsvenskan div 1
Arrangörens hemsida: https://www.sundbyholm.com/mer/sundbyholm-horse-center/

5-8 maj Mantorp Hästsportförening 3*/2* hoppning för häst med Folksam Elitallsvenska och Ridsportallsvenskan div 1
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/mantorphastsportforening-ridsport/foreningen

5 maj Sällskapet Segersta Sportryttare 3* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/SSSegerstaSportryttare-Ridsport/

6-8 maj Henriksdals Ryttarförening 3*/2*/1* hoppning för häst med Folksam Elitallsvenska
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/HenriksdalsRF-Ridsport/

7 maj Linköpings Fältrittklubb 3*/2* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: https://www.linkopingsfaltrittklubb.se/

7-8 maj Sundsvalls Ridklubb 3*/2* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: https://www.sundsvallsrk.nu/

7-8 maj Brunflo Ryttarsällskap 3*/2*/1* hoppning för ponny med Folksam Ponnyallsvenska och Folksam Ponny Cup/ SM inverkansridning
Arrangörens hemsida: https://www.brunflors.com/

7-8 maj Föreningen Mantorpsryttarna 3*/2* dressyr för häst och ponny med kval till Sweden International Horse Show Ponny Kür
Arrangörens hemsida: http://www.mantorpsryttarna.com/

7-8 maj Njurunda Ryttareförening 3*/2* dressyr för ponny
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/NjurundaRF-Ridsport/

7-8 maj Tågarpsortens Ryttarförening 3* fälttävlan för häst och ponny
Arrangörens hemsida: https://idrottonline.se/TagarpsortensLantlrf-Ridsport/

7-8 maj Södra Gotlands Rid- och Körklubb 3*/1* sportkörning för häst och ponny
Arrangörens hemsida: https://www.sgrk.nu/

7-8 maj Kågedalens Ryttarförening 3*/2*/1* sportkörning för häst och ponny
Arrangörens hemsida: https://www.kdrf.se/

7-8 maj Skabesjöortens Ryttarförening 3*/2*/1* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: https://skabersjo.com/

7-8 maj Ätrabygdens Ridklubb 3*/2*/1* hoppning för häst
Arrangörens hemsida: http://atrabygden.se/

8 maj Vallentuna Ridklubb 3*/2* dressyr för häst
Arrangörens hemsida: https://www.vallentunaridskola.se/

Ridenews står för oberoende journalistik och vi följer de pressetiska spelreglerna.